Այս տարի առաջին անգամ Երևանից Բաթում է մեկնել «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ ֆիրմային «Արմենիա» գնացքը: Առաջին ուղևորությունը կայացավ շուրջ 70 ուղևորների համար: Ինչպես լրագրողներին է հայտնել «ՀԿԵ» ՓԲԸ ուղևորափոխադրումների տնօրինության պետ Գագիկ Մովսիսյանը, ֆիրմային գնացքը կգործի հունիսի 15-ից սեպտեմբերի 30-ը: Ամբողջությամբ նորացվել են գնացքի կուպեավոր և ննջարան վագոնները, որոնք հագեցած են օդորակիչ համակարգով:
Մովսիսյանը նշել է, որ շնորհիվ երկաթուղային գծերի ու շարժակազմի նորացման աշխատանքներին, այս ամառ ֆիրմային գնացքի երթևեկության տևողությունը կկրճատվի՝ կազմելով 16 ժամ 10 րոպե (4 տարի առաջ տևողությունը մոտ 20 ժամ էր): Նա նշել է, որ 2012թ. ամառային սեզոնի հիմնական նորարությունը տոմսերի օնլայն վաճառնք է www.ukzhd.am. կայքում: Մեկ այլ նորարարություն է հավաքարարների առկայությունը վագոններում, ուղեկցորդուհիներն այժմ կզբաղվեն միայն ուղևորների սպասարկմամբ:
Մովսիսյանը նշել է նաև, որ ՀԿԵ-ն մտադիր է այս տարի ավելացնել ուղևորափոխադրումների ծավալը դեպի Բաթում: Ըստ նրա, եթե 2009թ. «Արմենիա» ֆիրմային գնացիք ծառայություններից օգտվել է 16 263 ուղևոր, ապա 2010-ին՝ 40 304 ուղևոր, 2011-ին՝ 42,3 հազար ուղևոր, 2012-ին՝ այդ ցուցանիշը կհասնի 50 հազարի:
Ինչ վերաբերում է տոմսերի գներին, ապա ըստ Մովսիսյանի, դրանք էապես չեն փոխվել՝ ՏՏ – Տեղատոմսայինի (պլացկարտ) գինը կլինի 10 հազար դրամ, ԿՎ- Կուպեավոր վագոնում՝ 14 հազար դրամ, ԿՎ բ/հ- Բարձր հարմարավետության կուպեավոր վագոնում՝ 16 հազար դրամ: ընդ որում, ՆՎ- Ննջարան վագոնի գներն այս տարի նվազել են 10 տոկոսով, կազմելով 24 հազար դրամ:
Ընկերության մամլո ծառայությունից հայտնեցին նաև, որ այս տարի ՀԿԵ-ն կշարունակի ծառայություններ տրամադրել տարանցիկ ուղևորությունների համար՝ օրինակ դեպի Սոչի, անցյալ տարի նման ծառայությունը բավական պահանջված է եղել:

15 Июнь 2012 - 13:24 AMT
Первый в этом году фирменный поезд «Армения» ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» (ЮКЖД) отправился из Еревана в Батуми. Пассажирами первого рейса стали порядка 70 человек.
Как сообщил журналистам начальник дирекции пассажирских перевозок ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» Гагик Мовсисян, фирменный поезд будет курсировать ежедневно с 15 июня по 30 сентября. В его составе полностью обновлены купейные и СВ вагоны, которые оснащены системой кондиционирования воздуха.
Мовисян отметил, что, благодаря проводимым на ЮКЖД работам по обновлению железнодорожных путей и подвижного состава, этим летом время следования фирменного поезда существенно сокращено, и поездка из Еревана в Батуми займет 16 часов 10 минут (4 года назад время в пути составляло порядка 20 часов).
Он отметил, что главным новшеством летнего сезона 2012 года стало начало он-лайн продажи билетов на сайте www.ukzhd.am. Другим нововведением ЮКЖД стали уборщицы в поездах, и теперь проводницы будут заниматься лишь обслуживанием пассажиров.
Мовсисян также отметил, что ЮКЖД планирует в этом году увеличить объем пассажироперевозок в Батуми во время курортного сезона.
По его словам, если в 2009 году услугами фирменного поезда «Армения» воспользовались 16 263 пассажира, в 2010 году – 40 304 пассажира, в 2011 году – 42,3 тысячи пассажиров, то в 2012 году этот показатель планируется довести до 50 тысяч.
Что касается стоимости билета, то, по словам Мовсисяна, она существенных изменений не претерпела: цена плацкартного места составляет порядка 10 тыс драмов, место в простом купе обойдется в 14 тыс драмов, в купе с повышенной комфортностью – в 16 тыс драмов.
При этом билеты СВ по сравнению с прошлым годом подешевели на 10%: в этом году билет стоит 24 тыс драмов.
В свою очередь, пресс-служба компании сообщила, что в этом году ЮКЖД продолжит предоставлять пассажирам услуги по организации транзитных поездок из Батуми на такие черноморские курорты, как, например, Сочи.
«В прошлом году мы впервые предложили нашим клиентам подобную услугу, которая оказалась достаточно востребованной», – сообщили в компании.