20 Հունիս 2012 - 09:31 AMT
Հունիսի 20-ին Երևանում մեկնարկել է «Հայաստանում կենդանական ծագման սննդամթերքի և անասնակերի անվտանգության վերահսկողության հզորացում» ԵՄ Թվինինգ ծրագիրը: Ծրագրի պաշտոնական մեկնարկին ներկա գտնվելու համար Հայաստան են այցելել ԵՄ փորձագետները, այդ թվում Նիդեռլանդներից, Լատվիայից ու Դանիայից:
Գյուղնախարարի տեղակալ Արմեն Պողոսյանը ներկայացրել է նախարար Սերգո Կարապետյանի ողջույնի ուղերձը, որտեղ հատկապես կարևորվել է միջազգային չափանիշների ներդրումը սննդամթերքի անվտանգության մակարդակի բարձրացման համար: Ուղերձում նախարարը նշել է նաև, որ սննդամթերքի անվտանգության բարձրացումը կարևոր է ինչպես Հայաստանի պարենային անվտանգության, այնպես էլ ընդհանուր առմամբ տնտեսության զարգացման համար:
Իր հերթին Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Տրայան Հրիսթեան հավելել է, որ այդ ոլորտը գերակա է ԵՄ հետ ազատ առևտրի պայմանագրին միանալու Հայաստանի ճանապարհին: Ըստ նրա, Հայաստանը մեծ աշխատանք պետք է կատարի համապատասխանեցնելու համար գործող չափանիշները միջազգային պահանջների հետ, ինչը ոչ միայն դրական կանդրադառնա արտաքին շուկայում այդ ապրանքների իրացման վրա, այլ նաև դրական կլինի երկրի ներսում սպառողի համար:
Թվինինգ ծրագրի նպատակն է Հայաստանում հզորացնել սննդամթերքի անվտանգությունը և պարզեցնել միջազգային առևտրի իրականացումը: Ծրագրի ֆինանսավորման նպատակով ԵՄ-ն 1 մլն եվրո կներդնի: Ծրագրի իրականացման տևողությունը 21 ամիս է, այդ ընթացքում միջազգային փորձագետները համապատասխան խորհրդատվություն կներկայացնեն միջազգային պրակտիկայի լավագույն չափանիշների ներդրմամբ 4 հիմնական ուղղություններով՝ օրենդրություն, ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներ, տեսչական ստուգումներ և հասարակական իրազեկում:

20 июня в Ереване официально стартовала программа Twinning ЕС «Повышение контроля безопасности продуктов питания животного происхождения и корма для животных Армении». Для участия в официальном старте программы Армению посетили эксперты ЕС, в том числе из Нидерландов, Латвии и Дании.
Заместитель министра сельского хозяйства Армении Армен Погосян зачитал приветственное слово министра Серго Карапетяна, в котором особо подчеркивалась важность внедрения международных стандартов для повышения уровня безопасности продуктов питания. В послании главы госведомства также отмечается, что повышение безопасности продуктов питания имеет важное значение как для обеспечения продовольственной безопасности Армении, так и развития ее экономики в целом.
В свою очередь руководитель миссии ЕС в Армении Траян Христеа добавил, что эта сфера является приоритетной на пути присоединения Армении к договору о свободной торговле с ЕС. Тем не менее, по его словам, Армении предстоит большая работа по приведению в соответствие действующих стандартов с международными требованиями, что положительно скажется не только на реализации этих продуктов на внешних рынках, но и для самих потребителей внутри страны.
Цель программы – повысить безопасность продуктов питания Армении и упростить реализацию на международных рынках. Для ее реализации ЕС предоставило Армении 1 млн. евро, программа рассчитана на два года, в течение которых со стороны международных экспертов будут предоставлены соответствующие консультации с внедрением лучших стандартов международной практики по 4 основным направлениям: законодательство, институциональные реформы, инспекционные проверки и общественная осведомленность.