Լատվիային մոտ 4 տարի պահանջվեց երկրում կենդանական ծագման սննդամթերքի և անասնակերի անվտանգության ապահովման ոլորտում եվրոպական չափանիշներ ներդնելու համար, PanARMENIANNet-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Լատվիայի Սննդամթերքի և անասնաբուժական ծառայության գլխավոր տնօրեն Մարիս Բալոդիսը: «Այդ ոլորոտում բարեփոխումներին մենք ձեռնամուխ եղանք դեռ 2000թ., իսկ արդեն 2004-ին Լատվիան անդամակցեց ԵՄ-ին»,-ասել է նա:
Հունիսի 20-ին Երևանում մեկնարկել է «Հայաստանում կենդանական ծագման սննդամթերքի և անասնակերի անվտանգության վերահսկողության հզորացում» ԵՄ Թվինինգ ծրագիրը: Ծրագրի պաշտոնական մեկնարկին ներկա գտնվելու համար Հայաստան են այցելել ԵՄ փորձագետները, այդ թվում Նիդեռլանդներից, Լատվիայից ու Դանիայից:
Ինչ վերաբերում է անմիջապես լատվիացի փորձագետների խորհրդատվությանը, ապա, ըստ նրա, նրանք խորհրդատվություն կտրամադրեն երկու ուղղություններով՝ օրենսդրակաան փոփոխություններ և տեսչական համակարգի ամրապնդում: «Մենք կարող ենք կիսել մեր փորձը, թե ինչպես կարելի է շատ սեղմ ժամանակում փոխել օրենսդրությունն ու հսկողության համակարգը»,-ասել է նա: Նա ուշադրությունը հրավաիրել է այն հանագամանքի վրա, որ օրենսդրության արմատական փոփոխության դեպքում շատ բարդ է լինում վերափոխել աշխատանքը նոր չափանիշները հաշվի առնելով: Բալոդիսը հավելել է, որ այդ գործում նրանց օգնել է ԵՄ-ն տարբեր հիմնադրամների միջոցով, ինչպես նաև երկրի իշխանությունները, սակայն ձեռնարկություններից շատերը փակվել են:
Թվինինգ ծրագրի նպատակն է Հայաստանում հզորացնել սննդամթերքի անվտանգությունը և պարզեցնել միջազգային առևտրի իրականացումը: Ծրագրի ֆինանսավորման նպատակով ԵՄ-ն 1 մլն եվրո կներդնի: Ծրագրի իրականացման տևողությունը 21 ամիս է, այդ ընթացքում միջազգային փորձագետները համապատասխան խորհրդատվություն կներկայացնեն միջազգային պրակտիկայի լավագույն չափանիշների ներդրմամբ 4 հիմնական ուղղություններով՝ օրենդրություն, ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներ, տեսչական ստուգումներ և հասարակական իրազեկում:

Латвии понадобилось порядка 4 лет для внедрения в стране европейских стандартов в сфере безопасности продуктов питания, фитосанитарии и ветеринарии, сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net генеральный директор Агентства продуктов питания и ветеринарии Латвии Марис Валодис. «К реформам в этих сферах мы приступили в 2000 году, а вот уже в 2004 году Латвия вошла в ЕС», – сказал он.
20 июня в Ереване официально стартовала программа Twinning ЕС «Повышение контроля безопасности продуктов питания животного происхождения и корма для животных Армении». Для участия в официальном старте программы Армению посетили эксперты ЕС, в том числе из Нидерландов, Латвии и Дании.
Что же касается непосредственно консультаций латвийских экспертов, то, по его словам, они предоставят консультации по двум направлениям – изменение в законодательстве и укрепление инспекционной системы. «Мы можем поделиться своим опытом, как в очень короткие сроки изменить законодательство и систему надзора», – сказал он. В связи с этим он обратил внимание, что при кардинальном изменение законодательства индустрии очень сложно перестраиваться на работу с учетом новых стандартов. Володис добавил, что в этом деле помощь оказал ЕС посредством всевозможных фондов, а также власти страны, однако многие предприятия вынуждены были закрыться.
Цель программы – повысить безопасность продуктов питания Армении и упростить реализацию на международных рынках. Для ее реализации ЕС предоставил Армении 1 млн. евро, программа рассчитана на два года, в течение которых со стороны международных экспертов будут предоставлены соответствующие консультации с внедрением лучших стандартов международной практики по 4 основным направлениям: законодательство, институциональные реформы, инспекционные проверки и общественная осведомленность.