Համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի շրջանում հայաստանյան տնտեսության մեծ անկումը պայմանավորված էր տնտեսության կառուցվածքի մեջ շինարարության մեծ տեսակարար կշռով: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, խորհրդարանում պատասխանելով ԲՀԿ-ական պատգամավոր Վարդան Օսկանյանի այն հարցին, թե ինչպիսին պետք է լիներ անկումը տնտեսության մեջ, եթե «հաջող գործողությունների արդյունքում անկումը կազմել է 14 տոկոս»: Ըստ ցուցանիշների, անկման մակարդակով Հայաստանը երկրորդն էր ԱՊՀ-ում Ուկրաինայից հետո:
Վարչապետի խոսքով, պատճառն այն էր, որ մինչճգնաժամային տարիներին շինարարության մեջ տարեկան ներդրվել է 700 մլն դոլար մասնավոր ներդրումներ, հաճախ նաև մյուս ոլորտների հաշվին: «Դա էր հիմնական պատճառը, թե ինչու անկումը Հայաստանում այդքան մեծ եղավ»,-ասել է նա:
Վարչապետը նշել է, որ 14 տոկոս անկումից 10,5 տոկոսը բաժին էր ընկնում շինարարությանը, ևս 2,8 տոկոս կազմեցին անուղղակի հարկերը, իսկ այլ ոլորտներում անկումն այդքան մեծ չի եղել:
«Մենք ոչ ոքի չենք մեղադրում, ուղղակի ասում ենք, թե ինչ խնդիրներ կան, որոնց համար մենք պատասխանատու ենք»,-հայտարարել է Տիգրան Սարգսյանը:

20 Июнь 2012 - 09:48 AMT
14%-ый спад экономики в период кризиса премьер-министр объяснил упором старых властей на строительство
Крупный спад армянской экономики в период мирового финансово-экономического кризиса был обусловлен большим удельным весом в сфере строительства в общей структуре экономики. Об этом заявил премьер-министр Армении Тигран Саркисян, отвечая в парламенте на вопрос от депутата ППА Вардана Осканяна о том, каким был бы спад армянской экономики в случае неудачных действий правительства, если благодаря “удачным действиям спад составил 14%”. Согласно показателям, по спаду экономики Армения заняла второе место в странах СНГ после Украины.
По словам премьера, причиной такого крупного спада было то, что в докризисный период в сферу строительства вкладывались огромные суммы денег – ежегодно вкладывалось 700 млн. долларов частных инвестиций, зачастую за счет других сфер экономики.
“Это было основной причиной того, что экономический спад в Армении был таким большим”, – подчеркнул он.
В этой связи премьер заметил, что из 14% экономического спада 10.5% составило строительство, а еще 2.8% – косвенные налоги, и что в других сферах экономики спад не был таким большим.
“Мы никого не обвиняем и лишь говорим, какие проблемы есть и за которые мы ответственные”, – заявил Тигран Саркисян.