Առևտրի և զարգացման սևծովյան բանկը (ԱԶՍԲ) դրական է գնահատում տնտեսական իրավիճակը երկրում և իշխանությունների գործարար միջավայրի բարելավմանն ուղղված ջանքերը, ուստի մտադիր է մինչև 2014թ. կրկնապատկել իր պորտֆելը Հայաստանում: Այդ մասին հունիսի 21-ին Երևանում կայացած ՀՀ ֆինանսաների փոխնախարար Վարդան Արամյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտարարել է Առևտրի և զարգացման սևծովյան բանկի (ԱԶՍԲ) նախագահ Անդրեյ Կոնդակովը: Ըստ նրա, 2011թ. բանկը հաստատել և ֆինանսավորում է 15 մլն եվրոյի ծրագրեր: «Մեր ռազմավարությունը Հայաստանում ենթադրում է պորտֆելի կրկնապատկում, իսկ դա նշանակում է, որ ևս 15 մլն եվրո պետք է ներդրվի մինչև 2014թ.»,-ասել է նա:
Կոնդակովը հավելել է նաև, որ բանկի մասնակից երկրների թվում Հայաստանն ամենից արդյունավետ է օգտագործում ԱԶՍԲ ֆինանսական գործիքները:
Հայաստնում բանկի ակտիվ պորտֆելը կազմել է 50,2 մլն եվրո, այն բավականին դիվերսիֆիկացված է՝ փոքր ու միջին բիզնեսի վարկավորում, արդյունաբերություն, էներգետիկա,, ենթակառուցվածքներ, ագրոբիզնես:
Առևտրի և զարգացման սևծովյան բանկը հունիսի 21-24-ը երկրորդ անգամ անընդմեջ իր տարեկան ժողովը կանցկացնի Երևանում: Հունիսի 22-ին տեղի կունենա «Հայաստան գործարար համաժողով. Աճի ու միջազգային փորձի հնարավորություններ» համաժողովը, իսկ հունիսի 24-ին տեղի կունենա ԱԶՍԲ կառավարիչների հանդիպումը: Նույն օրը նախատեսվում է մի շարք նախագծերի ստորագրում

21 Июнь 2012 - 09:28 AMT
Черноморский банк торговли и развития (ЧБТР) положительно оценивает экономическую ситуацию в Армении и усилия властей по улучшению бизнес-среды, в силу чего намерен до 2014 года удвоить свой портфель в этой стране. Об этом 21 июня в Ереване на совместной с заместителем министра финансов Армении Варданом Арамяном пресс-конференции заявил председателем ЧБТР Андрей Кондаков. По его словам, со стороны банка на 2011 год утверждены и финансируются программы на 15 млн евро. «Наша стратегия в Армении предполагает удвоение портфеля, а это означает, что еще дополнительные 15 млн. евро будут инвестированы до 2014 года», – сказал он.
В связи с этим Андрей Кондаков подчеркнул, что среди всех стран-участников банка Армения наиболее эффективно использует предоставляемые со стороны ЧБТР финансовые инструменты.
Активный портфель банка в Армении составляет 50,2 млн евро, он достаточно диверсифицирован: кредитование малого и среднего бизнеса, который является приоритетом для правительства страны, сфера производства, энергетика и инфраструктуры, агробизнес.
Черноморский банк торговли и развития (ЧБТР) проведет 21-24 июня второе подряд годовое собрание в Ереване. 22 июня будет организован форум «Армения бизнес-форум: возможности роста и международного опыта», а 24-го июня – 14-ая встреча управляющих ЧБТР. В тот же день запланирована церемония подписания ряда проектов.