21 Հունիս 2012 - 09:47 AMT
Տարածաշրջանը ոտքի է կանգնում համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամից հետո, իսկ Հայաստանը կարող է լավ օրինակ ծառայել այն առումով, թե ինչպես պետք է այն հաղթահարել և առավել բարենպաստ պայմաններ ստեղծել բանկի գործունեության համար: Այդ մասին հունիսի 21-ին Երևանում կայացած ՀՀ ֆինանսաների փոխնախարար Վարդան Արամյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտարարել է Առևտրի և զարգացման սևծովյան բանկի (ԱԶՍԲ) նախագահ Անդրեյ Կոնդակովը:
Ըստ նրա, Հայաստանը բանկի այն սակավաթիվ մասնակիցներից է, որ նվազագույն անկումն է արձանագրել 2009թ. ՝ 14 տոկոս, իսկ այժմ ապահավում է տնտեսական աճի կայուն տեմպեր:
Նա հավելել է, որ ՀԲ և ԱՄՀ վերջին կանխատեսումները 0,2 տոկոս նվազման մասին, «աննշան ցուցանիշ են»: «Մենք դրական ենք գնահատում Հայաստանի տնտեսության վիճակը և պատրաստ ենք ընդլայնել ֆինանսավորումն այդ երկրում»,-ասել է նա:

21 Июнь 2012 - 09:38 AMT
Регион встает на наги после мирового финансово-экономического кризиса, а Армения может послужить хорошим примером достижений по его преодолению и созданию наиболее благоприятных условий для деятельности банка. Об этом 21 июня в Ереване на совместной с заместителем министра финансов Армении Варданом Арамяном пресс-конференции заявил председатель Черноморского банка торговли и развития (ЧБТР) Андрей Кондаков.
По его словам, Армения стала одной из немногих стран-участниц банка, которая зафиксировала наименьший спад в 2009 году на уровне 14%, а сейчас обеспечивает достаточно стабильные темпы экономического роста.
В связи с этим он добавил, что последние прогнозы Всемирного банка и Международного валютного фонда в сторону понижения в среднем на 0,2% – «это незначительный показатель». «Мы положительно оцениваем состояние экономики Армении и готовы к расширению финансирования в этой стране», – добавил он.