Առևտրի և զարգացման սևծովյան բանկի (ԱԶՍԲ) խորհուրդն արդեն հաստատել է Հայաստանի 2011-14թթ. զարգացման չորրորդ միջնաժամկետ ռազմավարությունը, այն միանգամայն համահունչ է կառավարության զարգացման ծրագրին: Այդ մասին հունիսի 21-ին Երևանում կայացած Առևտրի և զարգացման սևծովյան բանկի (ԱԶՍԲ) նախագահ Անդրեյ Կոնդակովի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ֆինանսաների փոխնախարար Վարդան Արամյանը: Ըստ նրա, այսօրվա դրությամբ Հայաստանի բաժինը բանկի պորտֆելում կազմում է 3,7 տոկոս, սակայն, նախատեսվում է այն հասցնել 5 տոկոսի, ընդ որում Հայաստանի մասնաբաժինը բանկի կապիտալում չի գերազանցում 1 տոկոսը:
Նա նաև հայտնել է, որ հունիսի 22-ին Երևանում կայանալիք «Հայաստան գործարար համաժողով. Աճի ու միջազգային փորձի հնարավորություններ» համաժողովում զեկույցներ կներկայացվեն երեք հիմնական թեմաներով՝ Հայաստանի տնտեսության վիճակը, նրա նվաճումները, կառավարության քայլերն այդ ուղղությամբ, կդիտարկվեն նաև կոնկրետ ծրագրեր:
Ինչ վերաբերում է հունիսի 24-ին կայանալիք ԱԶՍԲ կառավարիչների հանդիպումը, ապա, ըստ նրա, օրակարգում բանկի շահույթի վերաբաշխման, գործունեության ամփոփոիչ արդյունքներին առնչվող հարցեր են:

21 Июнь 2012 - 09:50 AMT
Четвертая среднесрочная стратегия Черноморского банка торговли и развития (ЧБТР) по Армении на 2011-2014 гг уже утверждена со стороны Совета международной структуры, и она полностью созвучна с программой правительства страны по реализации реформ и обеспечению экономического роста. Об этом 21 июня в Ереване на совместной с председателем ЧБТР Андреем Кондаковым пресс-конференции сообщил заместитель министра финансов Армении Вардан Арамян. По его словам, на сегодняшний день доля в Армении в портфеле банка составляет 3,7%, однако есть намерения довести ее в ближайшие годы до 5%, при этом доля Армении в капитале банка не превышает 1%.
Он также сообщил, что в ходе запланированного на 22 июня «Армения бизнес-форума: возможности роста и международного опыта» будут представлены доклады по трем основным тематикам – состояние экономики Армении, ее достижения, шаги правительства по улучшению бизнес-среды, а также будут рассмотрены конкретные программы.
Что же касается годового собрания управляющих ЧБТР, которое пройдет 24-го июня, то по его словам, на повестке дня вопросы, касающиеся перераспределения прибыли банка, итоговые показатели деятельности, а также проделанная работа в странах-участниках.