21 Հունիս 2012 - 12:17 AMT
Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի Հարավային Կովկասի երկրների դեպարտամենտի տարածաշրջանային տնօրեն Ասադ Ալամը միանգամայն հասանելի է համարում 7% տնտեսական աճը Հայաստանի համար: Նա նման կարծիք է հայտնել՝ մեկնաբանելով ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունը կառավարության առաջին նիստում: Միաժամանակ Ասադ Ալամը ուշադրությունը դարձրել է այն հանգամանքին, որ շատ բան կախված կլինի կառավարության ծրագրից ու քաղաքական փոփոխություններից, ինչպես նաև գլոբալ տնտեսությունից:
Ասադ Ալամը նշել է, որ առաջին եռամսյակի արդյունքներով Հայաստանն արդեն 4,7% աճ է ապահովել, ակնկալվում է, որ հունիսի ցուցանիշներն ավելի բարձր կլինեն: Ինչպես նշել է փորձագետը, առաջատարը արդյունաբերություննր էր ու արտահանումը, ավելին, ըստ նրա, գյուղատնտեսության ոլորտի ցուցանիշները պետք է հաշվի առնվեն 3-4 եռամսյակներում, բացի այդ պետական ներդրումներ են կատարվում: «Այս ամենի արդյունքում տնտեսական աճը կարող է ավելի բարձր լինել»,-ասել է նա:
Նա հիշեցրել է, որ 2012թ. առաջին եռամսյակի համար ՀԲ կանխատեսումը Հայաստանի գծով կազմել են 4,1%-4,3%, սակայն այն վերանայվելու է:
Հուլիսի 1-ից Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի Հարավային Կովկասի երկրների դեպարտամենտի տարածաշրջանային տնօրենի պաշտոնը կստանձնի Հենրի Քերալը:

21 Июнь 2012 - 11:48 AMT
Региональный директор департамента по странам Южного Кавказа региона Европы и Центральной Азии Всемирного банка Асад Аллам считает «доступным» для Армении достижение в 7% экономического роста по итогам 2012 года. Такое мнение он высказал, комментируя заявление президента Армении Серж Саргсян, сделанное им на первом заседании нового правительства.
Одновременно Асад Аллам обратил внимание на то, что много будет зависеть от программ правительства и политических изменений, а также от поведения глобальной экономики, в частности, США и Европы.
В связи с этим Асад Аллам отметил, что по итогам первого квартала Армения уже обеспечила рост на уровне 4,7%, и ожидается, что показатели июня будут еще выше. Как отметил эксперт, локомотивом чего в основном была сфера производства и экспорт.
Более того, по его словам, показатели в сфере сельского хозяйства следует учитывать в 3-4 кварталах, помимо этого, идут работы по программам госинвестирования. «Все это вместе может привести к более высокому показателю экономического роста в Армении», – отметил он.
Аллам напомнил, что на первый квартал 2012 года прогнозы ВБ по Армении составили 4,1%-4,3%, однако после публикации июньских данных прогноз по экономическому росту будет пересмотрен.
Региональный директор департамента по странам Южного Кавказа региона Европы и Центральной Азии Всемирного банка Асад Аллам покидает свой пост и переходит на должность в Преторию в качестве регионального директора Южной Африки. Новым региональным директором Всемирного банка на Южном Кавказе назначен Генри Керал, который приступит к свои обязанностям с 1 июля 2012 года.