Հայաստանի կառավարությունը արմատապես փոխում է իր տնտեսական քաղաքականության ուղղվածությունը դեպի գիտատար տնտեսություն և առաջարկում է Առևտրի և զարգացման սևծովյան բանկին (ԱԶՍԲ) ներդրումներ անել գերակա ճյուղերում: Այդ մասին հունիսի 22-ին ասել է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, ելույթ ունենալով «Հայաստան գործարար համաժողով. Աճի ու միջազգային փորձի հնարավորություններ» միջոցառման ժամանակ:
«Մենք բարձր ենք գնահատում այն, որ 2004թ. բանկը բազում ծրագրեր է իրականացրել 75 մլն դոլար ընդհանուր արժողությամբ, անշուշտ, մենք շահագրգռված ենք շարունակել համագործակցությունը»,-ասել է նա: Վարչապետը կարևորել է այն հանգամանքը, որ ԱԶՍԲ-ը օգնում է երկրին պարզել, թե որ ուղղություններն են առավել գրավիչ ներդրումների առումով:
Վարչապետը հիշեցրել է, որ կառավարությունը ԱԺ քննարկմանը ներկայացրեց իր ծրագիրը, որը հավանության արժանացավ: «Կառավարությունը արմատապես փոխում է իր տնտեսական քաղաքականությունը: Մեր նպատակն է ձևավորվել մրցունակ տնտեսություն, որը արտահանման կայուն հատված կունենա պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության շրջանակներում»,-ասել է նա: Ինչպես նշել է վարչապետը, այդ նպատակով ՀԲ հետ համատեղ մշակվել է արդյունաբերության զարգացման ռազմավարություն 14 գերակա ուղղություններով, որտեղ Հայաստանը համեմատական առավելություններ ունի: Նա վստահություն է հայտնել, որ այդ ռազմավարության շրջանակներում գաղափարներ կառաջանան, որոնք հետաքրքիր կլինեն ոչ միայն մասնավոր հատվածին, այլ նաև միջազգային կառույցներին»:
Անդրադառնալով առաջիկա տարիների անելիքներին՝ վարչապետն առանձնացրեց ՓՄՁ զարգացման խթանումը:
«Մենք մտադիր ենք նաև բարենպաստ պայմաններ ստեղծել մեկնարկային ձեռնարկությունների համար»,-հավելել է նա: Երկրորդ ուղղությունը մարդկային կապիտալի զարգացումն է սահմանափակ վառելիքային ռեսուրսների ու աշխարհաքաղաքական դիրքի ֆոնի վրա, այսինքն գիտատար տնտեսության ձևավորումը: Եվ այստեղ Տիգրան Սարգսյանն առանձնացրեց ՏՏ ոլորտը, որտեղ վերջին տարիներին գրանցվում է կայուն երկնիշ աճ: Երրորդ ուղղությունը ինստիտուցիոնալ հնարավորությունների աճն է, և այստեղ ևս կան զգալի ռեզերվներ: Մասնավորապես, արդեն կիրառվում է «կանոնակարգող գիլյոտինը» բյուրոկրատական քաշքշուկը վերացնելու համար:
«Վստահ եմ, որ համաժողովը թույլ կտա վեր հանել այն ոլորտները, որտեղ ներդրումներն առավել արդյունավետ կլինեն, իսկ կառավարությունը շահագրգռված է համագործակցել և պատրաստ է աջակցել»,-ասել է նա:

Правительство Армении коренным образом меняет направленность своей экономической политики в сторону наукоемкой и предлагает Черноморскому банку торговли и развития (ЧБТР) инвестировать в приоритетные сферы. Об этом 22 июня сказал премьер-министр Армении Тигран Саркисян, выступая на мероприятии «Армения бизнес-форум: возможности роста и международного опыта». «Мы высоко оцениваем то, что банк в Армении с 2004 года реализовал множество программ на общую сумму более 75 млн долларов, конечно, мы заинтересованы в этом сотрудничестве», – сказал он. В связи с этим премьер придал важность тому, что ЧБТР помогает стране выявить те направления, которые наиболее привлекательны с точки зрения инвестирования.
Тигран Саркисян напомнил, что правительство Армении представило на обсуждение парламенту свою программу, которая получила одобрения со стороны НС РА. «Мы кардинально меняем нашу политику. Наша цель – сформировать конкурентоспособную экономику, имеющую широкий спектр экспорта в рамках сотрудничества государство-частный сектор», – подчеркнул он. Как отметил премьер, с этой целью совместно с ВБ была разработана стратегия развития промышленности с приоритетными 14 сферами, где у Армении есть сравнительные преимущества. При этом он высказал уверенность в том, что в рамках этой стратегии появятся идеи, которые будут интересны не только частному сектору, но и международным структурам.
Касаясь непосредственно взятого курса на ближайшие годы, премьер выделил стимулирование МСБ. «Мы также намерены создать благоприятные условия для стартапов», – добавил он. Второе направление – развитие человеческого капитала на фоне ограниченных топливных ресурсов и геополитического расположения, то есть формирование наукоемкой экономики. И здесь Тигран Саркисян выделил развитие ИТ-сферы, где в последние годы фиксируется стабильный двухзначный рост. Третьим направлением является повышение институциональных возможностей, и здесь есть значительные резервы. В частности, уже применяется «регулирующая гильотина» для устранения бюрократических проволочек с целью улучшения бизнес-среды.
«Уверен, что форум позволит выявить те сферы, где инвестиции будут наиболее эффективными, правительство же заинтересованно в сотрудничестве и готово оказать содействие», – подчеркнул он.
Годовое собрание управляющих Черноморский банк торговли и развития (ЧБТР) пройдет 24-го июня, на повестке дня вопросы, касающиеся перераспределения прибыли банка, итоговые показатели деятельности, а также проделанная работа в странах-участниках.