25 Հունիս 2012 - 10:45 AMT
Ցանկացած երկրի սոցիալ-տնտեսական վիճակը կախված է տնտեսության աճի առկայությունից, գտնում է ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ անդամ Գագիկ Մինասյանը: «Եթե մեզ հաջողվի ապահովել 5-7-տոկոսանոց տնտեսական աճ, դա թույլ կտա մասնակիորեն լուծել ինչպես առանձին քաղաքացու, այնպես էլ պետության խնդիրները»,-ասել է նա հունիսի 25-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում:
Նա մեկնաբանել է հնարավոր ճգնաժամի ազդեցությունը կառավարության գործունեության վրա: Բանը նրանում է, որ կառավարության նախորդ «ձախողված» ծրագրի անհաջողությունները նրա հեղինակներն ու կատարողները պատճառաբանում են ճգնաժամով, երբ անկումը երկրի տնտեսության մեջ 2009թ. ավարտին կազմում է 14,1 տոկոս:
Մինասյանը հիշեցրել է, որ այդ ցուցանիշում շինարարությանը բաժին էր ընկնում 10,5 տոկոսը: «Եթե մի կողմ թողնենք շինարարության ոլորտը, ապա անկումը եղել է ընդամենը 3,5 տոկոս: Դա վկայում է այն մասին, որ մեր տնտեսության հիմնական խնդիրը դիվերսիֆիկացման ցածր մակարդակն էր»,-ասել է նա:
Գագիկ Մինասյանը նշել է, որ Հայաստանի տնտեսության նման կառուցվածքն էր նրա «խոցելիության պատճառը»:
Սակայն, այս տարիներին, ըստ նրա, կառավարությունը քայլեր է ձեռնարկել է նրա դիվերսիֆիկացիան բարձրացնելու համար՝ վարելով «ընդգծված» արդյունաբերական քաղաքականություն արտահանման ներուժի ուժեղացման հետ մեկտեղ:

Социально-экономическое состояние любой страны зависит от того, есть ли в ней экономический рост или его нет, считает председатель постоянной парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, член Республиканской партии Армении Гагик Минасян. «Если нам удастся обеспечить экономический рост на уровне 5-7% по итогам 2012 года, то это позволит нам частично решить проблемы, как каждого гражданина, так и государства в целом», – подчеркнул он 25 июня на пресс-конференции в Ереване.
Он также прокомментировал влияние возможного кризиса на реализацию программы правительства на ближайшие пять лет. Дело в том, что прошлую «неудавшуюся» программу правительства ее авторы и исполнители списывают на кризис, когда спад в экономике страны по итогам 2009 года составил 14,1%. Гагик Минасян напомнил, что в этом показателе на долю строительства пришлось 10,5%. «Если бы поставить в сторону сферу строительство, то спад у нас составил бы всего 3,5%. Это говорит о том, что в нашей экономике была одна проблемы – низкий уровень диверсификации», – сказал он.
В этом контексте председатель постоянной парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам отметил, что такая структура экономики Армении явилась «причиной ее уязвимости». Однако за эти годы, по его словам, правительство предприняло шаги для повышения ее диверсификации, проводя «подчеркнутую» промышленную политику в разных направлениях с повышением экспортного потенциала.