Հայկական դրամի փոխարժեքի տատանումը ԱՄՆ դոլարի համեմատ, որը վերջերս աճ է արձանագրում, ընթացիկ տարվա հուլիսին կարող է կայունանալ, հունիսի 28-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է FOREX CLUB-ի վերլուծաբան Միքայել Վերդյանը: «Եթե ներդրողները կայունացնեն իրենց ակնկալիքները համաշխարհային շուկաներից ԵՄ երկօրյա գագաթաժողովի դրական եզրակացությունների արդյունքում, դա ևս կայունացնող ազդեցություն կունենա դրամի փոխարժեքի վրա»,-ասել է նա:
Բրյուսելում մեկնարկած ԵՄ երկրների նախագահների ու վարչապետերի առաջիկա գագաթաժողովում հարց կբարձրացվի եվրոպական բանկային միություն ստեղծելու, առավել մեծ ֆինանսական ինտեգրման, ինչպես նաև պարտքերի կրճատման հիմնադրամի կազմակերպման հնարավորությունները:
Ինչ վերաբերում է ԱՄՆ դոլարի հանդեպ դրամի փոխարժեքի վրա ներքին գործոնների ազդեցությանը, ապա Վերդյանը գտնում է, որ քաղաքական իրավիճակը երկրում, անցած խորհրդարանական և առաջիկա նախագահական ընտրությունները այնքան մեծ ազդեցություն չեն ունենում, որքան համաշխարհային շուկայի միտումները:
Միաժամանակ փորձագետը չի բացառել, որ 1 դոլարի դիմաց դրամի փոխարժեքը կարող է կազմել 425 դրամ, իսկ վատագույն դեպքում, Եվրոպայից ակնկալիքների ֆոնի վրա, 460-470 դրամ մեկ դոլարի դիմաց:

28 Июнь 2012 - 10:06 AMT
Аналитик FOREX CLUB прогнозирует стабилизацию курса армянского драма к доллару США в июле, но все зависит от саммита ЕС
Поведение обменного курса армянского драма к доллару США, которое последнее время фиксирует рост, в июле текущего года может стабилизироваться, такое мнение 28 июня на пресс-конференции в Ереване высказал аналитик ГК FOREX CLUB Микаел Вердян. «В случае, если инвесторы стабилизируют свое ожидание в отношении мировых рынков по итогам положительных заключений двухдневного саммита ЕС, то это также окажет стабилизирующее воздействие на обменный курс драма», – сказал он.
Одной из главных тем на предстоящем саммите глав государств и правительств Евросоюза в Брюсселе станет вопрос о создании европейского банковского союза, большей фискальной интеграции, а также возможности организации фонда по сокращению долгов.
Что же касается внутренних факторов воздействия на поведение обменного курса национальной валюты по отношению к доллару США, то Микаел Вердян считает, что политическая ситуация в стране, прошедшие парламентские и предстоящие президентские выборы не оказывают столь существенного влияния, по сравнению с тенденциями на мировых рынках.
Одновременно эксперт не исключил девальвации армянского драма к доллару США до уровня в 425 драмов, а при худшем сценарии на фоне ожиданий из Европы – и до 460-470 драмов/$1 США.