«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցը հուլիսի 4-ին այցելեց Լոռու մարզ: Երկաթուղու ղեկավարն այց կատարեց Սանահինի մեխանիզացված ուղեմաս և Ալավերդի քաղաքում գտնվող երկաթուղային գծերի հատվածը, որտեղ վերջերս դժբախտ պատահար էր գրանցվել, ասվում է ընկերության հաղորդագրության մեջ:
Սանահինում Վիկտոր Ռեբեցը ծանոթացել էր մեխանիզացված ուղեմասի վերակառուցման գործընթացին: Հիշեցնենք, որ վերականգնողական աշխատանքները Հայաստանի հնագույն Սանահինի դեպոյում, որը կառուցվել էր XIX դարի վերջում, սկսվեցին 2011 թվականի հոկտեմբերին:
Ուղեմասի վերակառուցումն անցկացվում է երկու փուլով: Առաջին փուլի շրջանակներում կատարվում է դեպոյի շենքի և արտադրամասերի վերանորոգումն ու վերականգնումը, երկու վերամբարձ կռունկների մոնտաժը, տարբեր մասերի, մասնավորապես փականագործական, զոդման, հիդրա-, պնեվմա- և էլեկտրասարքավորումների վերանորոգման, տեխնիկական մասերի հագեցվածությունը:
Երկրորդ փուլի շրջանակներում ուղեմասում կտեղադրվի հատուկ տեխնիկական սարքավորումը, կկառուցվի խոշոր երկաթուղային տեխնիկայի վերանորոգման և տեղակայման համար նախատեսված հատուկ ծածկը: Նաև նախատեսվում է վերանորոգել ուղեմասի վարչական շենքը, որտեղ կգործեն աշխատողների համար նախատեսված տարածքները և մեքենավարների ուսուցանման դասարանը:
Ալավերդի քաղաքում «ՀԿԵ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենն այցելեց քաղաքի շուկայի մոտակայքում անցնող երկատուղու հատվածը, որտեղ վերջերս դժբախտ պատահար էր տեղի ունեցել հետիոտնի հետ: Ալավերդու քաղաքապետ Արտավազդ Վարոսյանի հետ երկաթուղու ղեկավարը ծանոթացել է հետիոտների համար ստեղծված պայմաններին:
Համատեղ քննարկումների արդյունքում ՀԿԵ-ի ղեկավարն ու քաղաքապետը համաձայնություն են ձեռք բերել առկա խնդիրների համակարգային լուծման մասին:Մասնավորապես, կողմերի պայմանավորվածության համաձայն տեղափոխվելու է երկաթուղու հարևանությամբ գտնվող ավտոբուսային կանգառը, կտեղադրվեն հատուկ ցանկապատերը, որոնք բացառելու են երկաթուղայի գծերի հատումը չթույլատրված մասում: Նաև վերանորոգվելու է երկաթուղային գծերի չթույլատրված անցումից 200 մետր հեռավորության վրա գտնվող վերգետնվա անցումը, որտեղ կտեղակայվեն մանկական սայլակներով հետիոտների համար հատուկ պանդուսները:
«Մենք կանենք հնարավորինս կանենք հետիոտների շահերը պաշտպանելու համար: Այս հատվածը Ալավերդի քաղաքում գտնվող ամենավտանգավորներից մեկն է և մենքաստիճանաբար լուծելու ենք բոլոր նման հատվածների խնդիրները», – ասաց ՀԿԵ ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցը:
Այցի վերջում նա այցելեց նաև «Գուգարք» ճամբարը, որտեղ իրենց հանգիստն են անցկացնում երկաթուղու աշխատողների երեխաները:

Генеральный директор ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» Виктор Ребец 4 июля совершил визит в Лорийскую область, посетив Санаинскую механизированную дистанцию пути и участок железной дороги в городе Алаверди, где несколько дней назад произошел несчастный случай.
В Санаине генеральный директор ЮКЖД ознакомился с процессом реконструкции механизированной дистанции пути (ПДМ). Напомним, что восстановительные работы на базе старейшего в Армении Санаинского оборотного депо, которое было построено в конце XIX века, начались в октябре 2011 года.
Реконструкция ПДМ проводится в два этапа. В рамках первого этапа осуществляется ремонт и реконструкция здания и цехов депо, монтаж двух подвесных кранов-балок, оснащение различных участков, в частности, слесарно-заготовительного, сварочного, участков по ремонту гидро-, пневмо- и электрооборудования.
В рамках второго этапа реконструкции на механизированной дистанции пути будет установлено специальное техническое оборудование, возведен навес для ремонта и отстоя крупногабаритной техники, которая по своим техническим параметрам не может пройти ремонт в специальных цехах. Также предполагается отремонтировать административное здание ПДМ, в котором будут оборудованы помещения для сотрудников, а также класс для занятия с машинистами.
В Алаверди Виктор Ребец посетил железнодорожный участок, расположенный поблизости от городского рынка, где на днях произошел несчастный случай с пешеходом. Вместе с мэром Алаверди Артаваздом Варосяном руководитель железной дороги ознакомился с условиями, созданными для пешеходов.
В результате обсуждений глава ЮКЖД и мэр Алаверди договорились о комплексном решении существующих проблем. В частности, по договоренности сторон будет перенесена расположенная поблизости от железной дороги автобусная остановка, будут установлены ограждения, исключающие возможность несанкционированного пересечения железнодорожных путей. Также будет модернизирован расположенный в 200 метрах от несанкционированного перехода пешеходный мост, где будут установлены специальные пандусы, предназначенные для пешеходов с детскими колясками.
«Мы сделаем максимально возможное, чтобы учесть интересы пешеходов. Этот участок один из наиболее опасных в Алаверди, и поэтапно мы будем решать проблемы на всех подобных переходах», – сказал генеральный директор ЮКЖД Виктор Ребец.
В заключение своего визита руководитель железной дороги посетил лагерь «Гугарк», где в настоящее время отдыхают дети сотрудников ЮКЖД.