Հայաստանը բանակցում է Կորեայի և Չինաստանի հետ ՏՏ ոլորտի համատեղ կենտրոնների ստեծղման շուրջ: Այդ մասին հուլիսի 9-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը: Ըստ նրա, «նրանք են նման ցանկություն հայտնել, ևս մեկ անգամ շեշտելով այդ ոլորտում Հայաստանի որպես տարածաշրջանային կենտրոնի դերը»,-ասել է նա:
Ըստ նրա, այդ նպատակով, ընթացիկ տարվա երկրորդ կիսամյակում ակնկալվում է ներկայացուցչական պատվիրակության այց Կորեայից, որի կազմում կլինի 5 մասնագետ, որոնք կներկայացնեն ՏՏ ոլորտի զարգացման միտումները Կորեայում:
Հայաստանում արդեն գործում է Հնդկաստանի հետ համատեղ նման գերազանցության կենտրոն, որը բացվեց ԵՊՀ-ում նախորդ տարվա նոյեմբերին: Առաջին կիսամյակի տվյալներով, այդ կենտրոնում արդեն իսկ վերապատրաստվել է 300 մասնագետ:

9 Июль 2012 - 09:10 AMT
Армения ведет переговоры с правительствами Кореи и Китая о создании совместных центров в сфере ИТ. Об этом 9 июля на пресс-конференции в Ереване сообщил директор фонда «Инкубатор предприятий» Баграт Енгибарян.
«С их стороны поступило такое желание – еще раз позиционировать Армению в качестве регионального ИТ-центра», – подчеркнул он.
С этой целью, по его словам, во втором полугодии текущего года ожидается прибытие представительной делегации правительства Кореи, в состав которой войдут 5 специалистов, для представления тенденций развития сферы ИТ и электронной торговли Кореи.
В Армении уже действует совместный с Индией центр превосходства в сфере ИТ, который был открыт в Ереванском государственном университете в ноябре прошлого года. По итогам первого полугодия в этом центре уже прошли переподготовку более 300 специалистов.