9 Հուլիս 2012 - 13:20 AMT
Տնտեսագետը խորհուրդ է տալիս իշխանություններին արտաքին ցնցումներին դիմակայելու համար ավելացնել պետական պաշարները
Առաջատար փորձագետնորի կարծիքով 2012թ դեռևս լինելու է «պարենային ճգնաժամի» և ագֆլյացիայի տարի, և այդ առումով Հայաստանը պետք է մտածի պարենային անվտանգության բարձրացման մասին: Նման կարծիք հուլիսի 9-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտնել է տնտեսագիտական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար Թաթուլ Մանասերյանը: «Պետական պաշարները պետք է ավելացվեն գոնե առաջին անհրաժեշտության մթերքների գծով, որպեսզի նվազեցնեն Հայաստանի կախումը արտաքին ցնցումներից»,-ասել է նա:
Այս առնչությամբ տնտեսագետը հավելել է, որ Հայաստանի գյուղատնտեսական ոլորտում, մասնավորապես` սերմնաբուծության զարգացման ռազմավարության իրացման գծում, գրանցվել է առաջընթաց, սակայն «մենք առաջ ենք շարժվում կրիայի քայլերով», քանի որ վարելահողերի կեսից ավելին չի մշակվում: «Այս հարցում իշխանություններն ավելի վճռական պետք է լինեն»,-ընդգծել է նա:

По мнению ведущих экспертов, 2012 год все еще будет годом «продовольственного кризиса» и агфляции, в силу чего Армении следует подумать о повышении продовольственной безопасности. Такое мнение 9 июля на пресс-конференции в Ереване высказал доктор экономических наук, профессор, руководитель исследовательского центра «Альтернатива» Татул Манасерян.
«Госзапасы должны быть увеличены хотя бы по линии продуктов первой необходимости, чтобы снизить зависимость Армении от внешних потрясений», – сказал он.
В связи с этим, экономист добавил, что в аграрном секторе Армении, в частности, по линии реализации стратегии развития семеноводства, зафиксирован прогресс, но «мы идем черепашьими шагами», поскольку более половины пахотных земель не возделываются.