10 Հուլիս 2012 - 10:47 AMT
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը հուլիսի 10-ին խորհրդակցության էր հրավիրել պտուղ և բանջարեղեն արտահանող խոշոր ընկերությունների ներկայացուցիչներին: Հանդիպման նպատակն արտահանման հետ կապված խնդիրների քննարկումն էր, հայտնում է գյուղնախարարության մամլո ծառայությունը:
Մասնակիցները նշեցին , որ նախապատրաստական փուլի հետ կապված դժվարությունները հաղթահարված են, ուստի արտահանման գործընթացը կազմակերպված է իրականացվում:
Հուլիսի 10-ի դրությամբ արտահանվել է 8430 տոննա ծիրան, այն դեպքում, երբ ամբողջ 2011 թվականին արտահանվել է ընդհամենը 7031 տոննա: Ծիրանի արտահանումները շարունակվում են, և մինչև բերքաշրջանի ավարտը արտահանման ծավալները զգալիորեն կաճեն:
Նախարարն արտահանողների ուշադրությունը հրավիրեց այն փաստի վրա, որ այս տարի առատ է նաև դեղձի բերքը, մասնավորապես նշելով, որ նախօրյակին եղել է Տավուշի մարզի Նոյեմբերյանի տարածաշրջանում, ուր հրաշալի ու հարուստ բերք է հասունանում;
Արտահանողները հավաստիացրեցին նախարարին, որ կարվի ամեն ինչ, ինչպես ծիրանի, այնպես էլ դեղձի արտահանման ենթակա ողջ ծավալը հանրապետությունից դուրս հանելու, դրսի սպառողին հասցնելու համար:

10 Июль 2012 - 10:29 AMT
Вопросы организация экспорта фруктов и овощей были обсуждены у министра сельского хозяйства Армении Серго Карапетяна.
Как сообщает пресс-служба Минсельхоза РА, по состоянию на 10 июля из Армении было экспортировано 8430 тонн абрикосов против показателя в 7031 тонну за весь 2011 год.
Экспорт абрикосов продолжается, и по окончании периода сбора урожая планируется, что объемы значительно возрастут.
В связи с этим министр обратил внимание экспортирующих компаний на то, что в этом году на территории республики, в частности, в Тавушской области, выдался также хороший урожай персиков. На что экспортеры заверили Серго Карапетяна, что будут предприняты все меры для организации экспорта как абрикосов, так и персиков на должном уровне.