10 Հուլիս 2012 - 14:47 AMT
Այսօր Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանն ընդունել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության KfW բանկի պատվիրակությանը՝ բանկի փոխնախագահ, մասնավոր և ֆինանսական հատվածի զարգացման գծով ղեկավար տիկին Եվա Վիտտի գլխավորությամբ: Արթուր Ջավադյանը, ողջունելով հյուրերին, գոհունակությամբ նշել է, որ Հայաստանի և Գերմանիայի միջև ֆինանսական ոլորտում առկա բազմամյա համագործակցությունը թևակոխում է զարգացման հերթական փուլ, ինչի վկայությունը գյուղատնտեսության ոլորտի օժանդակության նոր ծրագրի մեկնարկն է:
Գերմանիայի Տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության (BMZ) և Հայաստանի կառավարության համատեղ ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Գյուղատնտեսության ոլորտի աջակցության» վարկային ծրագրի շրջանակում KfW բանկի և ՀՀ կենտրոնական բանկի միջև 2012 թ. հունիսի 11-ին կնքվել են 15 մլն եվրոյի վարկային և 250 հազար եվրոյի դրամաշնորհային պայմանագրեր: Նույն ծրագրի շրջանակում ՀՀ կառավարությունը Կենտրոնական բանկին հատկացնելու է ևս 5.5 միլիոն ԱՄՆ դոլար՝ նախկինում ավարտված «Վարկային Երաշխիքների Հիմնադրամ» վարկային ծրագրի շրջանակում ՀՀ կառավարությանը տրամադրված գրանտային միջոցների հաշվին:
Վարկային ծրագիրը, որը գործելու է Հայաստանում ամբողջ տարածքում, մեծացնելու է ՀՀ առևտրային բանկերում առկա, գյուղացիական տնտեսություններին միկրո, փոքր և միջին վարկերի տրամադրման կարողությունները, ինչպես նաև բարձրացնելու է բանկերի կողմից ոլորտի վարկավորման գրավչությունը` աջակցելով ՀՀ գյուղատնտեսության զարգացմանը: Ծրագրի խորհրդատուն է գերմանական «Frankfurt School of Finance and Management» ընկերությունը: Այս մասին հաղորդում է ՀՀ ԿԲ մամլո ծառայությունը:
Ծրագրին մասնակցելու համար մրցույթային կարգով որպես գործընկեր ֆինանսական կազմակերպություններ ընտրվել են «Արարատբանկ» ԲԲԸ-ն, «Ակբա-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկ» ՓԲԸ-ն, «Արդշինինվեստբանկ» ՓԲԸ-ն, «Ինեկոբանկ» ՓԲԸ-ն, «Պրոկրեդիտ բանկ» ՓԲԸ-ն:

10 Июль 2012 - 13:37 AMT
Председатель Центрального банка Армении Артур Джавадян принял заместителя председателя, руководителя по развитию финансового сектора немецкого банка KfW Еву Витте.
Приветствуя гостью, глава Центробанка Армении с удовлетворением отметил имеющиеся связи между Арменией и Германией в финансовом секторе, которые переходят на новый этап развития, о чем свидетельствует начало реализации кредитной программы в сельскохозяйственной сфере.
11 июня 2012 года ЦБ РА и KfW заключили кредитное соглашение на сумму в 15 млн евро и 250 тыс евро в виде гранта. В рамках этой правительственной программы по содействию сельскому хозяйству исполнительный орган Армении предоставит Центробанку 5,5 млн долларов.
Кредит предоставлен Центробанку Армении на льготных условиях, что позволит увеличить возможности комбанков по предоставлению микро-, малых и средних кредитов по всей территории республики, тем самым повысив привлекательность кредитования для банков сельхозсферы.
Консультантом кредитной программы является «Frankfurt School of Finance and Management», сообщает пресс-служба ЦБ РА.
На конкурсной основе партнерами программы стали «Араратбанк», «АКБА-Кредит Агриколь банк», «Ардшининвестбанк», «Инекобанк», «ПроКредит банк».