12 Հուլիս 2012 - 14:12 AMT
«ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ» ՓԲԸ տրամադրել է ֆինանսավորում «Էկոտոմատո» ՓԲԸ, որը զբաղվում է վարդերի արտադրությամբ և արտահանմամբ: Ստացված ֆինանսավորումը կուղղվի նոր ծաղկային ջերմոցների տնտեսության շինարարությանը և «Dalsem»* հոլանդական ընկերությունից սարքավորումների ձեռք բերմանը: Հաղորդում է բանկի մամլո ծառայությունը:
«Էկոտոմատո» ՓԲԸ հիմնադրվել է 2011թ.-ին: Ներկա դրությամբ գործող ջերմոցի տարածքը կազմում է 2 հա, չնայած ծաղիկների մեծ և անընդհատ աճող պահանջարկին ինչպես ՀՀ տարածքում, այնպես էլ նրա սահմաննեից դուրս Ընկերությունը որոշում է կայացրել կառուցել երկրորդ ջերմոցը` 3 հա տարածքով:
«Մենք մեծ տեղ ենք հատկացնում միջին բիզնեսի զարգացմանը և,ֆինանսավորելով նմանատիպ նախագծեր, նպաստում ենք արտահանման գործունեության զարգացմանը Հայաստանում»,-ասել է բանկի գլխավոր տնօրեն, տնօրինության նախագահի ժ/պ` Յուրի Գուսևը:
Նա նաև հավելել է, որ նշյալ ֆինանսավորմանը բացի «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ» ՓԲԸ-ից, մասնակցել է նաև«Արդշինինվեստբանկ»ՓԲԸ:
«2011թ. մայիսից «Էկոտոմատո»ՓԲԸ զբաղվում է հոլանդական վարդերի աճեցմամբ, ներկա դրությամբ ողջ անդրկովկասումմենք հանդիսանում ենք միակ կազմակերպությունը, որը զբաղվում է նման գործունեությամբ: Այս տարի մենք որոշել ենք ընդլայնել մեր արտադրությունը` սկսելով ևս մեկ ջերմոցի շինարարություն, ինչը հնարավորություն կտա ավելացնել արտադրությունը մոտ 2.5 անգամ (մինչև 12 մլն տարեկան)» , -հայտարարել է «Էկոտոմատո»ՓԲԸ տնօրեն Արսեն Սանդոյանը:
Ներկա դրությամբ «Էկոտոմատո» ընկերությունը արտադրում է 9 տեսակ վարդ, որոնցից առավել պահանջարկ ունեն այնպիսի տեսակներ, ինչպիսին են White Naomi, Peni Lane, Red Naomi, Sweat Dolomiti: «Էկոտոմատոյի» վարդերը իրացվում են ոչ միայն Հայաստանում, այլ ՀՀ սահմաններից դուրս` հիմնականում նախկին ԽՍՀՄ երկրներում, Վրաստանում ինչպես նաև Եվրոպայում:

ЗАО «Банк ВТБ (Армения)» предоставил финансирование ЗАО «Экотомато», занимающейся производством, селекцией и экспортом роз из Армении. Полученное финансирование будет направлено на строительство нового цветочно-парникового хозяйства и приобретение оборудования от голландской компании «Dalsem»*, сообщает пресс-служба банка.
ЗАО «Экотомато» было основано в середине 2011 года. Территория действующего парника компании составляет 2 га. Однако, в связи с большим и постоянно возрастающим спросом на цветочную продукцию, как на территории Армении, так и за ее пределами, компания решила в 2012г. построить второй парник площадью 3 гектара.
«Мы придаем большое значение развитию среднего бизнеса и, финансируя подобные проекты, способствуем расширению сфер деятельности и дальнейшему развитию экспортоориентированных производств в Армении», – сказал и/о генерального директора-председателя директората Юрий Гусев.
В связи с этим он добавил, что в финансировании данного проекта наряду с ЗАО «Банк ВТБ (Армения)» участвует ЗАО “Ардшиинвестбанк”.
«ЗАО «Экотомато» с мая 2011 года занимается выращиванием голландских роз: на данный момент мы являемся единственным предприятием подобного рода в Закавказье. В этом году мы решили расширить наше производство, начав стройку еще одного парника, что позволит увеличить производство в 2.5 раза (до 12 млн. роз в год)», – сообщил директор компании Арсен Сандоян.
На сегодняшний день компания «Экотомато» производит 9 сортов роз, из которых особенным спросом пользуются такие сорта, как White Naomi, Peni Lane, Red Naomi, Sweat Dolomiti. Продукция «Экотомато» реализуется не только в Армении, но и за пределами страны, в основном в странах СНГ, в Грузии, а так же в Европе.