Արդեն 5 երկիր, որտեղ ճգնաժամն ահագնացել է, դիմել են միջազգային կառույցներին ֆինանսական օգնության համար:
Համաշխարհային տնտեսական աճի տեմպերի նվազումը կարող է անմիջական ազդեցություն ունենալ Ռուսաստանի տնտեսության վրա, ինչն իր հերթին կանդրադառնա նաև Հայաստանի վրա, որի համար վերջինս գլխավոր առևտրային գործընկերն է: Այդ պատճառով Հայաստանը պետք է պատրաստ լինի արտաքին ցնցումներին, մասնավորապես` բարձրցնի տեղական արտադրության մրցունակությունը` արտադրանքը Եվրոպայի շուկաներ արտահանելու նպատակով, պետական գնումների գծով ուշադրություն դարձնի սպառողական անվտանգության բարձրացմանը, ինչպես նաև ի բարօրություն ժողովրդի` բարձրացնի տնտեսության պետական կառավարումը:
Հարկ է նշել որ, Հայաստանում առայժմ բացակայում են արտահանումը խթանող մեխանիզմները:
2012թ. մայիսին 2011-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ արտահանման ծավալը կազմել է 122,2 մլն դոլար՝ աճելով 6,9 տոկոսով: Ընդ որում, այդ ցուցանիշն ամսական կտրվածքով աճել է 33 տոկոսով: Իսկ 2012թ. հունվար-մայիսին 2011-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ արտահանումը կազմել է 561,7 մլն դոլար, աճը՝ 15,2 տոկոս:
Գործատուների հանրապետական միության նախագահ Գագիկ Մակարյանն առաջարկում է պետությանը տրամադրել արտահանման վարկեր, որոնց միջոցով բանկերը կկարողանային ֆինանսավորել բիզնեսը: Տեղական բիզնեսի խնդիրների թվում են արտաքին շուկաների և մարքեթինգային քաղաքականության մասին թույլ տեղեկացվածությունը: Այս ուղղությամբ օգնություն ցուցաբերելու համար դեռ չկա համապատասխան պետմարմին, որտեղ հնարավոր կլիներ «մեկ պատուհանի» սկզբունքով անհրաժեշտ տեղեկատվությունը ստանալ: Բացի այդ, տեղական գործարարների արտադրանքն անմրցունակ է արտքին շուկայում արդիական սարքավորումների բացակայության, արտադրողականության ցածր մակարդակի, ինչպես նաև սնդդամթերքի անվտանգության լաբորատոր փորձաքննության բացակայության պատճառով` դրանք ԵՄ երկրներ արտահանելու համար:

14 Июль 2012 - 08:22 AMT
Уже 5 стран, где кризис набрал размах, обратились к международным структурам за финпомощью. Снижение темпов мирового экономического роста напрямую отразиться на экономике России, что в свою очередь не замедлит сказать на Армении, для которой последняя является главным торговым партнером. Поэтому Армении следует быть готовой к внешним шокам, в частности, повышать конкурентоспособность местного производства для экспорта продукции на рынках Европы, обратит внимание на повышение продовольственной безопасности по лини госзакупок, а также повысить госрегулирование экономики на благо народа.
Надо отметить, что в Армении пока что отсутствуют необходимые механизмы по стимулированию экспорта.
В мае 2012 года по сравнению с тем же периодом 2011 года объем экспорта составил $122.2 млн (48,6 млрд драмов), увеличившись на 6,9%. При этом данный показатель в месячном разрезе увеличился на 33%. А вот в январе-мае 2012 года по сравнению с тем же периодом 2011 года экспорт составил $561.7 млн (219,6 млрд драмов), рост – на 15,2%.
Председатель Республиканского союза работодателей Гагик Макарян предлагает государству выдавать экспортные кредиты, посредством которых банки могли бы финансировать бизнес. Среди проблем местного бизнеса – слабая информированность о внешних рынках и маркетинговой политике. А для оказания помощи в этом направлении пока что не создан соответствующий госорган, где можно было по принципу «одного окна» получать необходимую информацию. Помимо этого, продукция местного бизнеса пока неконкурентоспособна на внешних рынках в силу отсутствия современного оборудования, низкого уровня производительности, а также возможности иметь лабораторную экспертизу безопасности продовольственных продуктов для экспорта их в страны ЕС.