18 Հուլիս 2012 - 14:10 AMT
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանն աշխատանքային այցով այցելել է «ԲԻԳԱ» ընկերություն, որը Կոտայքի մարզի Ակունքհամայնքի 9 հա հողատարծքի վրա գործունեություն է ծավալել 2010 թվականից: Նպատակը մեծ պահանջարկ վայելող հատապտուղների` ազնվամորու, մոշի, հաղարջի մշակությանկազմակերպումն է մեզանում:
«ԲԻԳԱ» ՍՊԸ-ի տնօրեն Ռաֆիկ Եգանյանը ներկայացրեց այստեղ կիրառվող ագրոտեխնիկական նոր սարքավորումները , մասնավորապես կաթիլային ոռոգման համակարգը ու նրա առավելությունները: Վերջիններս հնարավորություն են տալիս հա-ի միջին բերքատվությունը հասցնել 10-15 տոննայի:
Սա բարձր ցուցանիշ է , սակայն իրացման մտահոգություններ տնտեսությունում չունեն, որովհետև ըստ տնօրենի, իրենց ողջ արտադրանքնարդեն կայուն սպառող ու հասցեատեր ունի` Արաբական Միացյալ Էմիրությունները:
2013 թվականին նախատեսվում է կազմակերպել նաև ելակի մշակություն, որին կհատկացվի 2հա տարածք: Այստեղ նույնպես հա-ի միջին բերքատվությունը բարձր կլինի` շուրջ 50 տոննա: Հատապտղից բացի ընկերությունը փակ գրունատային պայմաններում զբաղվում է նաև սնկի և բանջարենի առանձին տեսակների արտադրությամբ:

18 Июль 2012 - 13:41 AMT
Министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян с рабочим визитом посетил компанию «Бига», которая занимается выращиванием ягод на 9 га в Котайской области.
Директор ООО «Бига» Рафик Еганян проинформировал министра о том, что современные технологии позволят, в частности, внедрение системы капельного орошения, позволяет получить хороший урожай – в среднем до 10-15 тонн с одного гектара.
Глава компании также коснулся процесса реализации продукции, сообщив, что в качестве стабильного потребителя выступает рынок ОАЭ. Более того, по его словам, в 2013 году компания планирует получить порядка 50 тонн клубники с 2 га.
Надо отметить, что компания «Бига» была основана в 2005 году. В 2009 году подписала контракт с голландской передовой фирмой по выращиванию грибов «Christenas group» по строительству в Армении предприятия по выращиванию и упаковке грибов типа шампиньон.