Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) վերանայել է տնտեսության աճի վերաբերյալ Հայաստանի գծով իր կանխատեսումը՝ դեպի ավելացում: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է բանկի երևանյան գրասենյակի ղեկավար Վալեիրու Ռազլոգը: « Հայաստանի վերաբերյալ կանխատեսումների բարձրացումը պայմանավորված է գործընկեր երկրների, մասնավորապես Ռուսաստանի վերաբերյալ, առավել լավատեսական սպասելիքներով: Մենք ակնկալում ենք, որ դա դրական ազդեցություն կունենա Հայաստանի վրա»,-ասել է նա:
Ռազլոգը հավելել է, որ նոր կանխատեսումը Հայաստանի վերաբերյալ կազմում է 4-4,5 տոկոս աճ մինչև տարեվերջ, ինչը նաև ՀՀ կառավարության հարկաբյուջետային և հակաճգնաժամային քաղաքականության իրականացման արդյունք է, ինչպես նաև ԿԲ դրամավարկային քաղաքականության արդյունք: «Դա թույլ է տալիս պնդել, որ վատագույն մտավախությունները ետևում են, ուստի մենք վերանայեցինք մեր կանխատեսումը դեպի բարձրացում»,-ասել է նա:
Այնուամենայնիվ, նշել է Ռազլոգը, ՎԶԵԲ-ը ուշադիր կհետևի զարգացումներին ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ համաշխարհային շուկայում:

19 Июль 2012 - 10:09 AMT
Европейский банк реконструкции и развития (EBRD) пересмотрел прогнозы по росту экономике Армении в сторону повышения. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил глава Ереванского офиса EBRD Валериу Разлог. «Повышение прогнозов по Армении было обусловлено более оптимистическими прогнозами по экономике стран-партнеров, в основном России. Мы ожидаем, что это позитивно скажется на экономике Армении», – пояснил он.
В этом контексте Валериу Разлог добавил, что новый прогноз по Армении на уровне 4-4,5% по итогам 2012 года также является результатом реализации налогово-бюджетной и антикризисной политики правительства Армении и денежно-кредитной политики Центрального банка страны. «Это позволяет нам утверждать, что худшие опасения позади? и поэтому мы пересмотрели наши прогнозы в сторону повышения», – подчеркнул он.
Тем не менее, как отметил глава Ереванского офиса EBRD, международная структура будет внимательно следить за развитием ситуации как внутри страны, так и на мировых рынка, и в случае необходимости прогноз может быть вновь пересмотрен либо оставлен на установленном уровне.