20 Հուլիս 2012 - 12:58 AMT
ԵՄ խորհրդատվական խումբը ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության հետ համատեղ հուլիսի 20-ին Երևանում սեմինար էր կազմակերպել՝ նվիրված ԵՄ և Հայաստանի միջև խորը ու համապարփակ ազատ առևտրի գոտու ձևավորման շուրջ բանակցային գործընթացի մարտահրավերներին և հնարավորություններին:
«Հայաստանը միշտ հայտարարել է, որ պատրաստ է ազատականացնել առևտրի ռեժիմը իր բոլոր առևտրային գործընկերների հետ»,-հայտարարել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը: Նա նշել է, որ վերջին տարիներին երկիրը շարժվում է այդ ուղղությամբ իր խոշոր առևտրատնտեսական ու ներդրումային գործընկերների հետ՝ ԱՊՀ երկրների ու ԵՄ երկրների հետ: Նրա խոսքով, զգալի առաջընթաց է նկատվում ԱՊՀ երկրների գծով՝ ազատ առևտրի գոտու մասին համաձայնագրերի շրջանակում:
Բանակցությունների առաջին փուլն անցել է հունիսի 19-20-ը Բրյուսելում՝ մայիսյան զրոյական փուլից հետո:
Տիգրան Դավթյանը հայտնել է նաև, որ 2012թ. տեղի կունենան բանակցությունների ևս երկու փուլ՝ Երևանում և Բրյուսելում: «Գտնում ենք, որ կարճ ժամանակահատվածում այս բանակցությունները հաջողությամբ կպսակվեն, և առաջիկա տարիներին Հայաստանը կկարողանա ազատ ռեժիմ ունենալ երկու խոշորոագույն տնտեսական համակարգերի հետ»,-ասել է նա:
Իր հերթին ԵՄ ներկայացուցիչ Օննո Սիմոնսն ասաց, որ պայմանագրի կնքման ժամկետը կապված է նրանից, թե որքան հաջող կընթանան բարեփոխումները Հայաստանում սննդամթերքի անվտանգության և ֆիտոսանիտարիայի ոլորտներում: Ավելին, Ազատ առևտրի մասին պայմանագրի կնքման ճանապարհին ԵՄ-ն կարևորում է պայքարը կոռուպցիայի դեմ, որտեղ անելիքները դեռ շատ են:

Консультативная группа ЕС совместно с Министерством экономики Армении провела 20 июля в Ереване семинар, посвященный вызовам по переговорам между ЕС и Арменией вокруг Глубокого и всеобъемлющего договора о зоне свободной торговли. Цель семинара – проанализировать все возможности, которые этот процесс может открыть для Армении, а также стоящие на этом пути вызовы.
«Армения всегда заявляла, что готова иметь либеральный режим со всеми своими торговыми партнерами», – заявил министр экономики Армении Тигран Давтян. В связи с этим он отметил, что страна последние годы двигается в этом направлении с крупными торгово-экономическими и инвестиционными партнерами – странами СНГ и ЕС. По его словам, значительный прогресс есть со странами СНГ в рамках подписания соглашения о зоне свободной торговле.
Первый этап переговоров прошел 19-20 июня в Брюсселе вслед за майским нулевым подготовительным этапом.
Тигран Давтян также сообщил, что на 2012 год запланированы еще два этапа переговоров – в Ереване и Брюсселе. «Считаем, что за короткий период эти переговоры успешно завершатся, и в результате в ближайшие годы Армения сможет иметь свободные режимы с двумя крупными экономическими системами», – подчеркнул он.
В свою очередь представитель ЕС Онно Симонс добавил, что сроки подписания договора зависят от того, насколько эффективно Армения будет проводить реформы в сфере безопасности продуктов питания и фитосанитарии. Более того, среди основных проблем Армении на пути подписания Глубокого и всеобъемлющего договора о зоне свободной торговли с ЕС остается борьба с коррупцией, где предстоит большая работа.