20 Հուլիս 2012 - 10:22 AMT
Արտահանման ոլորտն այսօրվա դրությամբ առավել հեռանկարայինն է ու հետաքրքիրը «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ համար , հուլիսի 20-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է բանկի զարգացման գծով տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը:
«Հայաստանի նման փոքր երկրների համար արտահանման զարգացմանն այլընտրանք չկա»,-ասել է նա:
Կառավարվող գնաճի պայմաններում բանկիրը բարենպաստ պայմաններ է տեսնում արտահանման ներուժի հզորացման համար՝ ազգային արժույթի աստիճանական արժեզրկման պայմաններում: Ըստ նրա, հենց այս պայմաններում են իրականացվում խոշոր ներդրումային նախագծերը, երբ վարկատուների, այդ թվում նաև Ամերիաբանկի, համար ռիսկը նվազագույն է:
Ինչպես ասել է տնօրենը, կիսամյակի արդյունքում բանկը լավ ցուցանիշներ է գրանցում առևտրի ֆինանսավորման առումով՝ 60 մլն դոլար, ընդ որում ֆակտորինգը տարեկան կտրվածքով ավելանում է 5 անգամ:

Сфера экспорта на сегодняшний день является наиболее перспективной и представляет интерес для ЗАО «Америабанк», заявил 20 июля на пресс-конференции в Ереване директор по линии развития банка Тигран Джрбашян. «Для таких малых стран, как Армения, не придумано иной альтернативы помимо развития экспорта», – подчеркнул он.
В условиях управляемой «инфляции» банкир видит благоприятные условия для наращивания экспортного потенциала при поэтапном обесценении национальной валюты. По его словам, именно в этот период реализуются крупные инвестиционные проекты, когда кредиторы, в том числе и ЗАО «Америабанк», несут на себе минимальные риски.
Как сообщил банкир, по итогам полугодия фиксирует хорошие показатели по линии финансирования торговли 60 млн долларов, при этом факторинг в годовом размере увеличился в пять раз.