Հայաստանը բանակցություններ է վարում Համաշխարհային բանկի հետ` Հայաստանի տարածքում ժամանակակից ՏՏ-կենտրոնների ցանց ստեղծելու համար, հաղորդել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը` Երևանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ: Մասնավորապես, խոսքը ՀՀ մարզերում ՏՏ-կենտրոններ բացելու մասին է, Վանաձորի և Չարենցավանի, որտեղ «կա մեծ ներուժ տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաներ ստեղծելու համար»:
Նրա խոսքով, ՏՏ ոլորտում, առաջին կիսամյակի արդյունքներով, դիտվում է դրական դինամիկա, որը ՀՀ տնտեսության կարևորագուն ճյուղերից մեկն է: «Այստեղ դինամիկան բավականին հետաքրքիր է, արդեն մայիսից սկսվել են Գյումրու տեխնոպարկի շինարարական աշխատանքները և 1-2 տարուց մենք կունենանք բոլոր միջազգային պահանջներին համապատասխանող ՏՏ-կենտրոն»,-ասել է նա:

Армения ведет переговоры с Всемирным банком для расширения создания сети современных информационных центров на территории республики, сообщил министр экономики Армении Тигран Давтян на пресс-конференции в Ереване. В частности, речь идет о создании ИТ-центров в областях Армении – г. Ванадзоре и г. Чаренцаване, там, «где есть высокий потенциал создания информационных и высоких технологий».
По его словам, в сфере ИТ по итогам первого полугодия наблюдается положительная динамика, которая является одной из важнейших отраслей экономики Армении. «Динамика здесь достаточно интересная, уже с мая начались строительства в технопарке Гюмри, и через 1-2 года у нас будет соответствующий всем международным требованиям ИТ-центр», – сказал он.