26 Հուլիս 2012 - 09:35 AMT
Հայաստանում տարեվերջին 8-9 տոկոս աճ է ակնկալվում գյուղատնտեսության ոլորտում, հայտարարել է գյուղնախարար Սերգո Կարապտեյանը կառավարության մամուլի կենտրոնում:
Նախարարը հիշեցրել է, որ օրերս հրապարակված վիճակագրական տվյալները, որոնց համաձայն, 2012թ. առաջին կիսամյակի վերջում Հայաստանում գյուղմթերքի համախառն ներքին արդյունքը կազմել է 203,6 մլրդ դրամ, ինչը ավելին է 2011թ. նույն ժամանակահատվածից 8,1 տոկոսով:
Ինչպես ասել է նախարարը, ամենամեծ աճը գրանցվել է բուսաբուծության ոլորտում՝ 28 տոկոս, իսկ անասնապահության ոլորոտւմ՝ 2 տոկոս: Ձկնաբուծական արտադրանքի ծավալն աճել է 25,2 տոկոսով: «Այդ միտումները կշարունակվեն մինչև տարեվերջ, քանի որ դրա համար կան բոլոր անհրաժեշտ նախապայմանները, ինչը հնարավորություն կտա մեզ տարեվերջին ապահովել 8-9 տոկոս աճ»,-ասել է նա:

26 Июль 2012 - 09:16 AMT
Армении по итогам года удастся обеспечить 8-9% рост в сфере сельского хозяйства, заявил министр сельского хозяйства РА Серго Карапетян в пресс-центре правительства республики.
Министр напомнил опубликованные на днях статданные, согласно которым, по итогам первого полугодия 2012 года в Армении валовой объем сельхозпродукции составил 203,6 млрд драмов, что больше аналогичного периода 2011 года на 8,1%.
Как сообщил глава министерства, самый большой рост был зафиксирован в растениеводческой сфере – 28%, а в сфере животноводства рост составил 2%. При этом производство рыболовецкой продукции увеличилось на 25,2%.
«Эти тенденция будут продолжаться до конца года, поскольку для этого есть все необходимые предпосылки, что даст нам возможность обеспечить по итогам года 8-9% рост», – сказал он.