26 Հուլիս 2012 - 10:42 AMT
Հայաստանում կենդանաբուծության ոլորտում առաջին կիսամյակի արդյունքներով գրանցվել է 2 տոկոս աճ, իսկ տարվա կտրվածքով աճն այստեղ, ըստ նախնական հաշվարկների, սպասվում է 4-5 տոկոսի սահմաններում: Այս մասին հուլիսի 26-ին հանրապետության կառավարության մամլո կենտրոնում հայտարարել է երկրի գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը:
Վերջին 10-15 տարիների ընթացքում ավելացել է անասունների գլխաքանակը: Խոշոր եղջերավոր անասունների թիվն ավելացել է 28 300-ով, իսկ մանր եղջերավորինը` 58 900-ով: « Հայաստանն ԱՊՀ երկրների թվում անասունների գլխաքանակի աճով առաջատար է»,-ընդգծել է նա:
Այս համատեքստում նախարարը հավելել է, որ աճի նման միտումները շարունակվելու են այս ոլորտում իրականացող մի շարք ծրագրերի հաշվին` արհեստական բեղմնավորում, հանրապետության 6 մարզերում իրականացվող արոտավայրերի oգտագործման արդյունավետության բարձրացման ծրագիր և այլն:
Բացի այդ, ինչպես նշել է Սերգո Կարապետյանը, տվյալ աճը նաև պայմանավորված է նախորդ տարի կաթի գնման բարձր գներով, ինչը դրդել է ֆերմերներին ավելացնել անասունների գլխաքանակը:

В сфере животноводства Армении по итогам первого полугодия был зафиксирован рост на уровне 2%, а вот по итогам года рост здесь по предварительным подсчетам ожидается на уровне 4-5%. Об этом 26 июля в пресс-центре правительства республики сообщил министр сельского хозяйства РА Серго Карапетян.
За последние 10-15 лет в Армении увеличилось поголовье скота: крупного рогатого скота стало больше на 28 300, а мелкого рогатого скота – на 58 900. «По линии роста поголовья скота Армения занимает лидером среди стран СНГ», – подчеркнул он.
В этом контексте глава министерства добавил, что подобные тенденции роста будут продолжаться за счет реализуемых в этой сфере целого ряда программ – искусственное оплодотворение, программа повышение эффективности использования пастбищ, реализуемая в 6 областях республики, и иные.
Помимо этого, как отметил Серго Карапетян, данный рост также обусловлен прошлогодним повышением закупочных цен на молоко, что побудило фермеров увеличить поголовье скота.