26 Հուլիս 2012 - 11:08 AMT
ՀՀ գյուղնախարարությունը տարեսկզբից բանակցում է Ռուսաստանի և Բելառուսի համապատասխան կառույցների հետ գյուղտեխնիկայի առաքում կազմակերպելու համար հայ ֆերմերների համար: Այդ մասին հուլիսի 26-ին կառավարության մամլո կենտրոնում հայտարարել է ՀՀ գյուղնախարար Սերգո Կարապետյանը: Առաջիկայում Հայաստանում կբացվի «Ռոսագրոլիզինգի» ներկայացուցչությունը, որը գյուղացիներին լիզինգով գյուղտեխնիկա կտրամադրի ցածր տոկոսադրույքով և երկարաժամկետ հիմունքով»,-ասել է նա:
Գյուղտեխնիկայի շարժակազմի նորացումը թույլ կտա կոոպերատիվներին, որոնց ստեղծումը առաջնային է գյուղնախարարության համար, ապառիկով ձեռք բերել այն հողերի մշակման համար: Ըստ նախարարի, հիմնականում առկա կոոպերատիվները, որոնց թիվը հասնում է 35-ի, գործում են անասնապահության ոլորտում: «Նախատեսվում է, ստեղծել ևս 20-ը բուսաբուծության ոլորտում»,-ասել է նա:

26 Июль 2012 - 10:56 AMT
Министерство сельского хозяйства Армении с начала года ведет переговоры с соответствующими структурами России и Белоруссии с целью организации поставок сельхозтехники для армянских фермеров. Об этом 26 июля в пресс-центре правительства республики сообщил министр сельского хозяйства РА Серго Карапетян. «В ближайшее время в Армении будет открыто представительство «Росагролизинга», которое будет предоставлять нашим сельчанам в лизинг сельхозтехнику по низким процентным ставкам на долгосрочный период», – сообщил глава госведомства.
Договоренности в обновлении сельхозпарка позволят кооперативам, создание которых является приоритетом для Минсельхоза РА, приобретать ее в рассрочку для совместного обрабатывания земель. Как сообщил министр, на сегодняшний день на территории Армении уже действует 35 кооперативов, в основном в сфере животноводства.