27 Հուլիս 2012 - 08:42 AMT
Շահերի պաշտպանության ու աջակցության կենտրոնը 10 ամիսների ընթացքում ստացել է 1580 բողոք, հայտնել է Երևանի կենտրոնի տնօրեն Մարատ Ատովմյանը: Ըստ նրա, 176 բողոքը կամ բողոքների 10 տոկոսը կոռուպցիոն ռիսկերի հետ կապված բողոքներն են, ընդ որում Կենտրոնին հաջողվել է 42 գործը լուծել ի շահ քաղաքացիների:
Ինչպես հայտնել է Մարատ Ատովմյանը, 31 գործ ուղարկվել է դատարան, իսկ 21 գործ՝ այլ իրավական մարմիններ:
Միաժամանակ Կենտրոնը մշակել է և կառավարությանն ու խորհրդարանին է առաջարկել երկրում կոռուպցիայի կրճատմանն ուղղված օրեսնդրական նախաձեռնությունը:
Ինչ վերաբերում է Կենտրոնի ստացած բողոքներին, ապա առաջին տեղում քաղաքացիների դժգոհությունն է, կապված քաղաքապետարանի, Անշարժ գույքի կադաստրի, սոցապա մարմինների, ոստիկանության աշխատանքի հետ: Ընդ որում, ինչպես նշել է Երևանի Կենտրոնի տնօրենը, գործնականում բողոք չակ կրթական ու բժշկական հաստատությունների հետ կապված, չնայած ռիսկի գործոնների առկայությանը:

В Центр защиты интересов и содействия за десять месяцев поступило 1580 жалоб, сообщил директор Ереванского центра защиты интересов и содействия (ЦЗИС) Марат Атовмян. Из них, по его словам, 176 или 10% – жалобы граждан, связанные с коррупционными рисками, при этом Центру удалось разрешить в пользу граждан 42 дела. Как сообщил Марат Атовмян, 31 дело было направлено в суд, а 211 дело – в иные правовое органы.
Одновременно ЦЗИС разработал и предложил правительству и парламенту Армении 19 законодательных инициатив с целью сокращения коррупции в стране.
Что же касается структуры поступающих в Центр жалоб, то на первом месте – это недовольства граждан, связанные с работой городской мэрии, Кадастра недвижимости, органов социального обеспечения, разных подразделений Полиции. При этом, как отметил директор Ереванского ЦЗИС, практически не поступают жалобы в отношении образовательных и медицинских учреждений, несмотря на наличие фактора риска в них.