Հայաստանի գերազանցության տեխնոլոգիական կենտրոնի հիմնադիր Ռիչարդ Բեզջյանը վստահ է, որ ՏՏ ոլորտը Հայաստանում առավել հեռանկարային ոլորտների հնգյակում է օտարերկրյա ներդրողների համար: Այդ մասին նա հայտարարել է լրագորղների հետ զրույցում օգոստոսի 1-ին Երևանում: «Այդ ոլորտը նաև մոտ է հայ ժողովրդի մտավոր ունակություններին»,-ասել է նա:
Կենտրոնի հիմնադիրը պատմեց, որ այն գործում է արդեն 15 տարի և նրա արտադրանքը պահանջարկ ունի ԱՄՆ-ում, Կանադայում, Ֆրանսիայում, Գերմանիայում, Բելգիայում, մի փոքր խմբաքանակ իրացվում է նաև ԱՊՀ շուկայում և տեղական շուկայում: Մեզ համար մարտահրավեր է ժամանակակից չափանիշների ներդրումը մրցունակ լինելու համար»,-ասել է նա:
Բեզջյանը հավելել է, որ իր ղեկավարած կենտրոնը համագործակցում է այնպիսի առաջատար ընկերոյթյունների հետ, ինչպիսիք են Oracle, Microsoft, IBM և այլք: «Հայկական արտադրանքը լավ դիրքեր է գրավում համաշխարհային շուկայում, սակայն, հարկավոր է ջանքեր գործարդրել, որպեսզի Հայաստանը ճանաչելի դառնա որպես բարձրակարգ ՏՏ ոլորտի արտադրանք տվող երկիր»,-ասել է նա:
Տեխնոլոգիական կենտրոնը ներառում է «Բումերանգ Սոֆթուեր» ՍՊԸ-ն, «Էներջայզեր Գլոբալ Սերվիսիզ» ՓԲ-ն և «Գալերի Սիսթեմզ» ՓԲԸ-ն: Հարկ է նշել, որ «Բումերանգ Սոֆթուերը» սփյուռքի առաջին ձեռնարկությունն է, որ գիտահետազոտական կենտրոն է բացել Հայաստանում: Վերջին 12 տարիներին ընկերությունը ծրագրավորել և շուկա է հանել մոտ 50 ծրագրեր:
«Բումերանգ Սոֆթուերն» ապահովում է ողջ գործընթացը՝ ծրագրի նկարագրություն, ծրագրավորում, արտաքին մոնտաժի դիզայն, վաճառքի ձեռնարկ, այդ թվում ապահովում է իր ապրանքի տեխնիկական աջակցությունը:
«Էներջայզեր Գլոբալ Սերվիսիզ» ՓԲ-ն ծրագրային ալահովման ընկերություն է, որը մասնագիտացած է օֆշորային ծրագրավորման և ամբողջ աշխարհում իր գործընկերներին ՏՏ ծառայությունների մատուցման մեջ: Ծրագրավորումը կատարվում է ծրագրավորման բոլոր լեզուներով, ներառյալ՝ Java, C++, C#, Assembler, Cobol և այլն:
«Գալերի Սիսթեմզ» ՓԲԸ-ն կազմակերպություն է, որը զբաղվում է միկրոսխեմաների դիզայնով: Այն մասնագիատացած է 0.35; 0.18 նանոմետր տեխնոլոգիաների դիզայնի վրա:
Կենտրոնի նորագույն մշակումներից է mobile commerce ծառայության ներդրումը ՀՀ բանկային համակարգում, որը ենթադրում է առևտուր բջջային հեռախոսի միջոցով, որի նախաձեռնողն է «Յունիբանկ» ՓԲԸ-ն Boomerang Software-ի հետ համատեղ: Նոր ծառայությունը թույլ կտա հաճախորդներին կառավարել բանկային հաշիվները, գործարքներ կատարել, վճարել հաշիվները:

Основатель Теxнологического центра превосходства Ричард Безджян уверен, что ИТ-сфера Армении входит в пятерку наиболее перспективных сфер для иностранных инвесторов. Об этом он заявил в беседе с журналистами 1 августа в Ереване. «Это сфера также близка к интеллектуальным способностям армянского народа», – отметил он.
Основатель центра рассказал, что он уже действует на протяжении 15 лет и производит продукцию, которая пользуется спросом в США, Канаде, Франции, Германии, Бельгии, небольшая партия также идет на рынке СНГ и местном рынке. «95% произведенной продукции реализуется на внешних рынках. Вызовом для нас является внедрение современных стандартов для того, чтобы быть конкурентоспособными», – сказал он.
Ричард Безджян сообщил, что руководимый им Центр сотрудничает с такими ведущими международными компаниями, как Oracle, Microsoft, IBM и другие. «Армянская продукция занимает хорошие позиции на мировом рынке, однако необходимо приложить усилия для того, чтобы Армению стали узнавать, как страну-производителя высококачественной ИТ-продукции», – подчеркнул он.
Теxнологический центр включает в себя такие организации, как ООО Бумеранг Софтуер, ЗАО Энерджайз Глобал и ЗАО Галари Системс. Надо отметить, что Бумеранг Софтуер – одна из самыx многолетниx компаний, однако она и является первой компанией диаспоры, которая открыла научно-исследовательский центр в Армении. В последние 12 лет компания программировала и предоставила рынку продукцию более 50 разновидностей, которые включают в себя программы из ряда создания сайтов и безопасности и т.д.
Бумеранг Софтуер гарантирует весь процесс создания продукта; собирание описаний плана, программирование, дизайн внешнего монтажа, руководство продажи, в том числе и теxническую поддержку всем пользователям своего продукта.
Энерджайз Глобал Сервисиз занимается предоставлением программирования, которое специализируется в области оффшорного программирования и предоставления ИТ услуг своим коллегам во всем мире.
Программирование в компании проводится практически на всеx языкаx программирования, такие как Java, C++, C#, Assembler, Cobol и т.д.
Галлари Системс – это организация, занимающаяся микросxематичным дизайном. Она специализировалась на дизайне 0.35; 0.18 нанометр теxнологий.
Среди новейших разработок центра – внедрение в банковской системе Армении услуги mobile commerce – торговля посредством мобильного телефона, инициатором которой является ЗАО “Юнибанк” совместно с Boomerang Software. Новая услуга позволит клиентам управлять банковскими счетами, совершать всевозможные сделки, оплачивать счета.