Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այցելել է Շիրակի մարզ` «Գյումրու սելեկցիոն կայան» ՓԲԸ-ում 2011-2012 թթ. ընթացքում իրականացված գյուղատնտեսական աշխատանքներին ծանոթանալու նպատակով:
«Գյումրու սելեկցիոն կայան» ՓԲԸ-ի տնօրեն Ռուբիկ Կարախանյանը ՀՀ վարչապետին է ներկայացրել հացահատիկի բերքահավաքի, աշնանացան ցորենի էլիտային և առաջին վերարտադրության սերմացուներով ցանքերի աշխատանքների ընթացքը: ««Գյումրու սելեկցիոն կայանի» զարգացումը և կայացումը մեզ համար էական նշանակություն ունի, որպեսզի կարողանանք Հայաստանի Հանրապետության բոլոր մարզերում արդիականացնել սերմացուն»,-նշել է վարչապետը ՀՀ կառավարության անդամների և ՀՀ մարզպետների մասնակցությամբ տեղի ունեցած աշխատանքային խորհրդակցության ընթացքում:
2012 թ. համար հացահատիկային մշակաբույսերի սպասվելիք համախառն բերքը կանխատեսվում է 9400 ցենտներ` 2011 թ. 7100 ցենտների համեմատ: Տիգրան Սարգսյանը հանձնարարել է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությանը հավասարաչափ բաշխել բարձր վերարտադրության սերմերը` ըստ մարզերի տնտեսությունների:

Премьер-министр Армении Тигран Саркисян посетил ЗАО «Гюмрийская селекционная станция», расположенное в Ширакской области Армении, где он ознакомился с проделанными сельскохозяйственными работами в течение 2011-2012 годов.
Директор ЗАО «Гюмрийская селекционная станция» Рубик Караханян представил главе правительства ход работ по сбору урожая элитарных семян пшеницы.
«Развитие и становление этой станции имеет для нас большое значение, чтобы мы смогли выращивать семена во всех областях Армении», – подчеркнул он на заседании, которое прошло с участием членов правительства и губернатора Ширакской области.
Валовой объем ожидаемого урожая зерновых культур в Армении в 2012 году составит 9400 центнеров против 7100 центнеров в 2011 году. В связи с этим Тигран Саркисян поручил министру сельского хозяйства Армении распределить семена высокой воспроизводительности по всем областям республики.