Հայկական ազգային ավիափոխադրող «Արմավիա» ավիաընկերությունը հրաժարվել է Ռուսաստանից վերանորոգումից վերցնել Sukhoi Superjet 100 երկրորդ խոշորագույն ինքնաթիռը: Ավիափոխադրողն ունի ընդամենը երկու SSJ:
«Մենք պաշտոնական հայտարարություն չենք կատարել: Մենք ինթնաթիռը չենք վերցնի վերանորոգումից, որովհետև նպատակահարմար չենք գտնում, քանի որ տարվա ընթացքում առաջացել է վերանորոգման կարիք»,- հաղորդել են «Արմավիայի» մամլո ծառայությունից:
Ավելի վաղ «Սուխոյի քաղաքացիական ինքնաթիռներ»-ը հաղորդել է, որ հայկական ավիաընկերությունը զգալի պարտք ունի ինքնաթիռների սպասարկման համար, սակայն չի պատրաստվում վճարել: «Սուխոյի քաղաքացիական ինքնաթիռներ»-ի ներկայացուցիչ Անդրեյ Մուրավյովի խոսքով, ներկա պահին «Արմավիայի» SSJ-ն գտնվում է Ժուկովսկիում թռիչքափորձարկման համալիրի տարածքում:
Հայաստանն ընդամենը ստորագրել է SSJ 100 երկու ինքնաթիռ ձեռք բերելու պայմանագիր: Առաջին ինքնաթիռը ստացվել է 2011-ին ապրիլին: Երկրորդից ավիափոխադրողը հրաժարվել է:

Армянский национальный авиаперевозчик – авиакомпания "Армавиа" отказалась забирать у России второй купленный самолет Sukhoi Superjet 100 из ремонта. Всего перевозчик владеет двумя самолетами SSJ.
"Мы официального заявления не делали. Не будем забирать самолет из ремонта, потому что не считаем целесообразным, поскольку в течение года возникла необходимость в ремонте", – сообщили в пресс-службе "Армавиа".
Ранее в "Гражданских самолетах Сухого" сообщили, что армянская авиакомпания имеет существенную задолженность за обслуживание самолетов, однако платить не собирается. По словам представителя ГСС Андрея Муравьева, в настоящее время SSJ "Армавиа" находится на территории летно-испытательного комплекса в Жуковском.
Всего Армения подписывала контракты на два самолета SSJ 100. Первый лайнер поступил компании в апреле 2011 года. От второго авиаперевозчик отказался.