Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը և Եվրոպական ներդրումային բանկի Արևելյան քաղաքականության և Կենտրոնական Ասիայի բաժանմունքի ղեկավար Հեյնս Օլբերսը ստորագրել են վարկային պայմանագիր Վրաստանի հետ սահմանին գտնվող Բագրատաշեն, Բավրա և Գոգավան ՀԱԿ-երի վերակառուցման համար 30,316 մլն եվրո տրամադրելու մասին:
«Դա վերաբերվում է ողջ ենթակառուցվածքի արդիականացմանը քաղաքացիների և ապրանքների կողմից սահմանն օրինական կերպով հատելը թեթևացնելու համար: Եվ դա պետք է անել ԱՀԿ չափանիշներին համապատասխան»,- համաձայնագրի ստորագրումից հետո հայտարարել է Վաչե Գաբրիելյանը: Նրա խոսքով, դրանում շահագրգռված են եվրոպական երկրները, ինչպես նաև Ռուսաստանը և Ուկրաինան, որոնց հետո Հայաստանն առևտուր է իրականացնում:
Ֆինանսների նախարարը նշել է, որ այդ երեք ՀԱԿ-երի վերակառուցման համար բացի Եվրոպական ներդրումային բանկից 10,294 մլն եվրո կտրամադրի Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը, 12 մլն եվրո` Հարևանության ներդրումային գործակալությունը, 3,318 մլն եվրո գրանտ` Եվրամիությունը, 0,8 մլն եվրո` UNDP-ն: «Ծրագիրը կիրականացնի UNDP-ն, իսկ գլխավոր շահառուն Պետեկամուտների կոմիտեն է»,- հավելել է նա:
Գաբրիելյանի խոսքով, Եվրոպական ներդրումային բանկի վարկի մարման ժամկետը 4,25 տարի է, արտոնյալ մարման ժամկետը` 2 ամսից 7 տարի, իսկ տոկոսադրույքը յուրաքանչյուր տրանշի համար լողացող է լինելու:

7 Август 2012 - 10:34 AMT
Европейский инвестиционный банк предоставит Армении 30,316 млн евро для реконструкции КПП Баграташен, Бавра и Гогаван
Министр финансов Армении Ваче Габриелян и руководитель департамента Восточной политики и Центральной Азии Европейского инвестиционного банка Хейнс Олберс подписали кредитное соглашение о предоставлении 30,316 млн евро для реконструкции КПП Баграташен, Бавра и Гогаван на границе с Грузией.
“Это относится к модернизации всей инфраструктуры для облегчения законного пересечения границы гражданами и товарами. И это сделать в соответствии со стандартами ВТО”,- заявил после подписания соглашения Ваче Габриелян. По его словам, в этом заинтересованы европейские страны, а также Россия и Украина, с кем Армения ведет торговлю. Министр финансов отметил, что на реконструкцию этих 3 КПП помимо Европейского инвестиционного банка, 10,294 млн евро предоставит Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР), 12 млн евро Инвестиционное агентство соседства, а также грант 3,318 млн евро Евросоюз, и 0,8 млн евро содействия UNDP. “Осуществлять программу будет UNDP, а главным бенефициарием является Госкомитет по доходам”,- добавил он
По словам Габриеляна, срок погашения кредита Европейского инвестиционного банка 4-25 лет, срок льготного погашения от 2 месяцев до 7 лет, а процентная ставка будет плавающей для каждого транша отдельно.