Հայաստանի ընդհանուր պետական պարտքն այժմ կազմում է շուրջ 4 մլրդ դոլար: Այդ մասին լրագրողներին հաղորդել է Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը Եվրոպական ներդրումային բանկի հետ նոր վարկային պայմանագրերի ստորագրումից հետո:
«Մոտավորապես կես մլրդ կազմում է ներքին պարտքը, իսկ արտաքին պարտքը` շուրջ 3,4 մլրդ»,- նշել է Գաբրիելյանը: Այսօր Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը և Եվրոպական ներդրումային բանկի Արևելյան քաղաքականության և Կենտրոնական Ասիայի բաժանմունքի ղեկավար Հեյնս Օլբերսը ստորագրել են վարկային համաձայնագրեր «Հայաստանի փոքր համայնքների ջրային ծրագրի մասին» 6,5 մլն եվրոյի չափով և Բագրատաշեն, Բավրա և Գոգավան ՀԱԿ-երի վերակառուցման համար 30,316 մլն եվրո տրամադրելու մասին:

Общий государственный долг Армении сейчас составляет около $4 млрд. Об этом сообщил журналистам министр финансов Армении Ваче Габриелян после подписания новых кредитных соглашений с Европейским инвестиционным банком.
“Примерно полмиллиарда составляет внутренний долг. а внешний долг примерно 3,4 млрд”,-отметил Габриелян. Сегодня министр финансов Армении Ваче Габриелян и руководитель департамента Восточной политики и Центральной Азии Европейского инвестиционного банка Хейнс Олберс подписали кредитные соглашения “О водной программе малых общин Армении” в размере 6,5 млн евро, и предоставления 30,316 млн евро для реконструкции КПП Баграташен, Бавра и Гогаван на границе с Грузией.