Հայաստանն ու Ռուսաստանը փոխհամաձայնության են եկել հանրապետություն ներմուծվող ռուսական գազի գնի հարցում:Ինչպես հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին, այս մասին լրագրողներին է հայտարարել Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը Ռուսասատնաի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ բանակցությունների արդյունքում:
«Մենք այսօր խոսել ենք այնպիսի կարևոր թեմայի շուրջ, ինչպիսին է Հայաստան ներմուծբող բնական գազի գինը: Կարծում եմ, որ փոխհամաձայնության ենք եկել դրա ձևավորման սկզբունքների շուրջ»,-ասել է Հայաստանի նախագահը:
Հարկ է նշել, որ հուլիսի սկզբին հայկական ԶԼՄ-ներում հայտնվել էր տեղեկատվություն 2012թ հոկտեմբերի 1-ից ռուսական գազի հնարավոր բարձրացման մասին: Այսպես, 1000 քմ գազը Հայաստանի հետ սահմանին, ըստ ԶԼՄ-ների, կարժենա 280 դոլար, իսկ հաջորդ տարվա հունվարի 1-ից գազի գինը կկազմի 320 դոլար, մինչդեռ այժմ Հայաստանը «Գազպրոմից» 1000քմ գազը գնում է 180 դոլարով:

Россия и Армения достигли взаимопонимания по вопросу цены на поставляемый в республику российский газ. Как передает РИА Новости, об этом заявил журналистам президент Армении Серж Саргсян по итогам переговоров с президентом России Владимиром Путиным.
"Мы сегодня говорили и о такой важной теме, как цена поставляемого в Армению природного газа. Думаю, что нашли взаимопонимание по принципам ее формирования. Она должна исходить из реальности рыночной цены на газ, помноженной или разделенной, как хотите, на необходимость обеспечения Армении природным газом по сопоставимым с региональными ценами тарифам при сохранении эффективности ее экономики", – сказал президент Армении.
Следует отметить, что в начале июля в армянских СМИ появилась информация о возможном повышении цены на российский газ с 1 октября 2012 года. Так, 1000 кубометров газа на границе с Арменией, по данным СМИ, будет стоить $280, а с 1 января будущего года цена на газ составит $320, в то время как сейчас Армения покупает у "Газпрома" 1000 кубометров газа за $180.