Առաջին Sukhoi Superjet-100-ը հանձնվել է «Արմավիա» ավիաընկերության կողմից և արդեն երկու ամիս գտնվում է «Սուխոյի քաղաքացիական ինքնաթիռներ» ընկերության տրամադրության տակ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդել են «Արմավիա» ավիաընկերությունում: «Ընկերությունը ցանկություն չունի ետ վերցնել ինքնաթիռը, քանի որ տվյալ պահին այն տնտեսապես շահութաբեր չէ»,- նշել են ավիաընկերությունում:
Պետք է նշել, որ ողջ աշխարհում առաջին նոր ինքնաթիռները լրացուցիչ մշակման կարիք ունեն: «Արմավիա» ընկերությունը մեծ չէ, ուստի չի կարող կրել այդ ինքնաթիռի լրացուցիչ մշակման ծախսերը»,- հավելել է ազգային ավիափոխադրողի զրուցակիցը:
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդել են ռուսական ԶԼՄ-ները, Հայաստանի ազգային ավիափոխադրող «Արմավիան», որը դարձել է ռուսական Sukhoi Superjet-100 ինքնաթիռների առաջին գնորդներից, «Սուխոյի քաղաքացիական ինքնաթիռներ» արտադրող-ընկերությանը առաջին ինքնաթիռի դիմաց պարտք է մնացել ավելի քան 4 մլն դոլար:
PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում,«Արմավիայում» հույս և վստահություն են հայտնել այն մասին, որ «Ռուսաստանի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը ճիշտ կկողմնորոշվի տվյալ հրացում»:
Ավելի վաղ Մեդվեդևը հանձնարարել է մինչև սեպտեմբերի 15-ը մշակել «Արմավիա» ընկերության «Սուպերջեթ-100» ինքնաթիռի շահագործման վերաբերյալ որոշում:
«Սուխոյում» ընդգծել են, որ «Արմավիան» չի վճարել նաև ինքնաթիռի պահեստամասերի և աշխատանքների համար, ինչը նախապես երեշխավորված է եղել:
«Արմավիան» հանդիսանում է այս դասի ինքնաթիռների առաջին շահագործողներից, սակայն մի շարք ԶԼՄ-ներ հաղորդել են, որ «Արմավիան» մտադիր է հրաժարվել 1-ին ինքնաթիռի շահագործումից և ձեռք չի բերելու նաև երկրորդ «Սուպերջեթը», ինչպես ծրագրվում էր նախկինում:

15 Август 2012 - 13:27 AMT
Первый Sukhoi Superjet-100 сдан со стороны авиакомпании «Армавиа», и уже как два месяца находиться в распоряжении компании-разработчика "Гражданские самолеты Сухого". Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщили в авиакомпании «Армавиа». «Желания забрать самолет обратно – у компании нет, поскольку на данный момент он является экономически нерентабельным», – отметили в армянской авиакомпании.
Надо отметить, что во всем мире первые новые самолеты требуют доработки. «В авиационном мире даже первые модели уже выпущенных самолетов дорабатываются, а совсем новые самолеты требуют еще большей доработки. Компания «Армавиа» – небольшая, и поэтому не может нести расходы по доработки этого самолета», – добавил собеседник национального авиаперевозчика Армении.
Ранее российские СМИ сообщили, что национальный авиаперевозчик Армении – авиакомпания «Армавиа», ставший стартовым покупателем российского самолета Sukhoi Superjet-100 (SSJ-100), задолжал компании-разработчику "Гражданские самолеты Сухого" более четырех миллионов долларов за первый из лайнеров. В связи с чем председатель правительства России Дмитрий Медведев поручил руководству Минпромторга и МИДа совместно с ОАО "Объединенная авиастроительная корпорация" проработать до 15 сентября вопрос эксплуатации самолета "Суперджет-100" авиакомпанией "Армавиа".
В "Сухом" также заявили, что "Армавиа" не оплатила те работы и запчасти самолета, которые не были гарантийными, и не расплатилась за плановое техобслуживание лайнера.
В связи с этим в авиакомпании заявили, что в авиационном мире принята практика, когда страна-производитель сама берет на себя финансирование расходов по производству нового самолета. Однако в случае с «Армавиа» этого не произошло. «Поэтому авиакомпания вынуждена была обратиться в армянские комбанки. Сейчас же самолет сдан», – добавили в "Армавиа".
"Армавиа" является первым эксплутантом самолетов этого класса, однако ряд СМИ сообщил, что "Армавиа" намерена отказаться от эксплуатации первого самолета и не намерена приобретать второй "Суперджет", как планировалось ранее. Однако надо отметить, что и «Аэрофлот» отказался покупать Sukhoi Superjet-100.