Ինֆորմացիոն Տեխնոլոգիաների Ձեռնարկությունների Միությունը սկսել է «Իրեր տարբերող ռոբոտ» մրցույթի գրանցումը
Մրցույթի ընթացքում ռոբոտները պետք է գտնեն իրարից տարբեր իրեր, հավաքեն դրանք ու դասավորեն համապատասխան տեղում: Նման ռոբոտների կատարելագործված տարբերակները կիրառվում են պահեստներում, արտադրամասերում, աղբի վերամշակման գործարաններում տարբեր առարկաներ հավաքելու, տեսակավորելու և դասավորելու համար:
Մրցույթին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է գրանցվել մինչև սեպտեմբերի 27-ը:
Այս տարվա ընթացքում միությունը հայտարարել է նաև «Անօդաչու թռչող սարքեր» և «Գծին հետևող ռոբոտ» մրցույթները, որոնց եզրափակիչ փուլերը կանցկացվեն աշնանը: ԱրմՌոբոտիքսի կազմակերպիչն է Ինֆորմացիոն Տեխնոլոգիաների Ձեռնարկությունների Միությունը, գլխավոր հովանավորն է ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունը, տեխնիկական հովանավորը` ԱրթինՎարուժան ընկերությունն է, աջակիցները` ՀՀ Պաշտպանության նախարարությունը, Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնը:

Союз предприятий информационных технологий (СПИТ) начал регистрацию участников конкурса “Робот, различающий предметы”.
В ходе конкурса роботы должны находить различные предметы, собирать их, и раскладывать в отведенные для этого соответствующие места. Более усовершенствованные модели подобных роботов используются для работы на складах, в производстве, на заводах по переработке мусора для сборки, сортировки и укладки различных предметов. Для участия в конкурсе необходимо зарегистрироваться до 27 сентября.
В течение этого года СПИТ также объявил конкурсы “Беспилотники” и “Робот, следящий за линией”, финальные туры которых будут проведены осенью. Организатором АрмРоботикса является СПИТ, генеральным спонсором выступает компания “ВиваСелл-МТС”. Технический спонсор – компания “АртинВаружан”, содействие в организации конкурса оказывают Министерство обороны РА, инновационный центр “Майкрософт”.