21 Օգոստոս 2012 - 13:52 AMT
2012-ի յոթ ամիսների ընթացքում Վրաստան այցելած արտերկրյա քաղաքացիների թիվը 2011-ի նույն շրջանի համեմատ (1, 438 մլն) աճել է 54 տոկոսով և կազմել 2,211 մլն մարդ, հաղորդել են Վրաստանի զբոսաշրջության ազգային վարչությունից:
Հաշվետու շրջանում Վրաստան են այցելել 920.704 զբոսաշրջիկներ Եվրոպայից (անցած տարվա 480,758 հազարի փոխարեն):
ԱՊՀ երկրներից Վրաստան են այցելել 1,187 մլն հոգի, ինչը 32 տոկոսով ավել է 2011-ի նույն շրջանի համեմատ (896,338 հազար): Վրաստան են այցելել նաև ԱՄՆ 19,315 քաղաքացիներ:
Վրաստան այցելողների շարքում առաջատար են Թուրքիայի քաղաքացիները` 810,698 հազար, ինչը 2011-ի նույն շրջանի համեմատ ավել է 107 տոկոսով (391.937 հազար մարդ):
Երկրորդ տեղում Ադրբեջանն է` 483.317 հազար այցելու (29 տոկոս աճ), երրորդ տեղում Հայաստանը` 408,109 հազար (22 տոկոս աճ):
Ռուսաստանից Վրաստան են այցելել 237,950 մարդ, ինչը 81 տոկոսով ավել է նախորդ տարվա ցուցանիշից, հաղորդում է Գրուզիա Online-ը:

21 Август 2012 - 08:42 AMT
За семь месяцев 2012 года число иностранных граждан, посетивших Грузию, по сравнению с аналогичным периодом 2011 года (1, 438 млн) возросло на 54% и составило 2, 211 миллионов человек, сообщили в Национальной администрации по туризму Грузии.
За отчетный период Грузию посетили 920, 704 визитеров из Европы (за аналогичный период прошлого года – 480, 758 тыс).
Из стран СНГ в Грузию прибыли 1,187 миллионов визитеров, на 32% больше по сравнению с аналогичным периодом 2011 года (896, 338 тысяч). Также Грузию посетили 19, 315 тысяч граждан США, на 19% больше по сравнению с аналогичным периодом 2011 года (16,189 тыс).
По числу визитеров в Грузию лидирует Турция – 810, 698 тысяч, на 107% больше по сравнению с аналогичным периодом 2011 года (391,937 тыс. человек).
На втором месте находится Азербайджан – 483, 317 тысяч визитеров ( рост на 29%, 375, 700 тысяч), на третьем – Армения, 408, 109 тысяч ( 22%, 335,290 тыс.).
Из России в Грузию за семь месяцев посетили 237,950 тысяч человек, это на 81% больше, чем за аналогичный период прошлого года (131, 730 тысяч), сообщает Грузия Online.