Այսօրվա դրությամբ ցորենքի բերքահավաքի 72-73 տոսկոսն արդեն կատարված է: Արդյուքնում հավաքվել է 165-170 հազար տոննա ցորեն :
Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Գյուղատնտեսության փոխնախարար Սամվել Գալստյանը.
«Հացահատկիկ բերքն այս տարի յուրաքանչյուր միավոր հա-ից անցյալ տարվա համեմատ ցածր կլինի, սակայն լրացուցիչ ցանքատարածությունների հաշվին կլրացվի համախառն ներքին արդյունքը»:
Խոսելով բանջարեղենի ու մրգերի բերքատվության մասին`փոխնախարարը նշեց, որ այս տարի դրանց համար ստեղծվել են բավական նպաստավոր պայմաններ. «Այցյալ տարվա 787 հազար տոննա բանջարեղենի համեմատ այս տարի նախատեսվում է հավաքել 840-845 հազար տոննա բանջարեղեն, անցյալ տարի մթերվել էր 40 հազար տոննա ծիրան,այս տարի՝ 70 հազար տոննա, որից արտահանվել է 12 հազար տոննան»:
Փոխնախարարը նշեց նաև , որ այս տարի խնդիրներ չկան կապված կարտոֆիլի բերքի հետ և, ըստ նրա, կարելի է ասել, որ մենք կարտոֆիլով ապահովված երկիր ենք: Սամվել Գալստյանը նշեց նաև այս տարի մթերվել է 235-240 հազար տոննա խաղող:

23 Август 2012 - 10:29 AMT
Замминистра сельского хозяйства РА: В этом году было продано 70 тысяч, а экспортировано 12 тысяч тонн абрикоса
По состоянию на сегодня уже 72-73% урожая пшеницы уже собрано. Было собрано 165-170 тонн пшеницы. Об этом во время встречи с журналистами рассказал заместитель министра сельского хозяйства РА Самвел Галстян.
“Урожай зерновых в этом году с единицы гектара будет ниже, чем в прошлом, однако за счет дополнительных посевных площадей будет пополнено ВВП”.
Говоря о плодородии овощей и фруктов, замминистра отметил, что в этом году, по сравнению с предыдущим, созданы благоприятные условия. “Против 787 тысяч тонн овощей в прошлом году планируется собрать 840-845 тысяч тонн, в прошлом году было продано 40 тысяч тонн абрикосов, в этом году было продано70 тысяч, из которых 12 тысяч тонн абрикоса было экспортировано”.
Замминистра также отметил, что в этом году нет проблем с урожаем картофеля, и, по его мнению, можно сказать, что страна целиком обеспечена картофелем. Самвел Галстян отметил, что в также продано 235-240 тысяч тонн винограда.