Հայաստանում հրեաների համայնքի անդամները հիմնականում խառն ամուսնությունների զավակներ են: Այդ մասին այսօր Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց Հայաստանում հրեական համայնքի ղեկավար Ռիմա Վարժապետյանը:
«Մեր ունեցած տվյալների համաձայն Հայաստանում այժմ բնակվում է 800-1000 հրեա, որոնց հիմնական մասը կենտրոնացած է Երևանում: Նրանց համար գործում է սինագոգ, մշակութային կենտրոն, դպրոց, հրատարակվում են թերթ, գրքեր»,- պատմեց նա:
Կովկասում Իսրայելի հյուպատոս Ռոն Շեխտերն իր հերթին ընդգծեց, որ Իսրայելը մեծապես կարևորում է այլ երկրներում հրեական համայնքի բարեկեցությունը: «Հրեական սփյուռքն ավելի մեծ թիվ է կազմում, քան Իսրայելի հրեա բնակչությունը:
Մենք ունենք 1950թ. ստեղծված «Վերադարձի մասին» օրենք, ըստ որի հրեաների երեք սերունդներ իրավունք ունեն վերադառնալու Իսրայել: Հրեա են համարվում այն սերունդները, որոնց կամ մայրն է հրեա, կամ հայրը, կամ էլ նրանք հրեաների թոռ են: Հայրենադարձության իրավունք ունեն նաև Հայաստանում հրեական համայնքի ներկայացուցիչները»,- նշեց հյուպատոսը` հավելելով, որ Իսրայելը մեծ նշանակություն է տալիս հրեաների հայրենադարձությունը:

23 Август 2012 - 12:39 AMT
В Армении представители еврейской общины – это в основном дети от смешанных браков. Об этом 23 августа во время пресс-конференции в Ереване сказала руководитель еврейской общины Армении Римма Варжапетян.
“По нашим данным, в Армении в настоящее время проживают от 800 до 1000 евреев, основная часть которых сконцентрирована в Ереване. Для них действует синагога, культурный центр, школа, издается газета, печатаются книги”, – отметила она.
Консул Израиля на Кавказе Рон Шехтер, в свою очередь, подчеркнул, что Израиль очень ценит благосостояние еврейских общин в других странах.
“Еврейская диаспора по численности намного больше, чем население Израиля. У нас с 1950 года действует закон “О возвращении”, согласно которому, три поколения евреев имеют право вернуться в Израиль. Евреями считаются те поколения, у которых евреи либо отец, либо мать, либо они являются внуками евреев. Право на возвращение на родину имеют и представители еврейской общины Армении”, – отметил консул.