Արդեն 35 600 ֆերմերներ օգտվել են արտոնյալ գյուղատնտեսական վարկերից, որոնք սուբսիդավորվում են պետության կողմից գյուղատնտեսությանն աջակցելու ծրագրի շրջանակներում: Այդ մասին օգոստոսի 24-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը:
Դրա հետ կապված նա նշել է, որ արդեն սեպտեմբերին ֆերմերներին կտրամադրվեն 7.5 մլրդ դրամի արտոնյալ վարկեր Պետք է նշել, որ 2011-ին երկու փուլերով 25 200 ֆերմերներին տրամադրվել են 17.4 մլրդ դրամի արտոնյալ վարկեր, 2012-ին առաջին փուլով 9 100 շահառուներ ստացել են 7,4 մլրդ դրամի սուբսիդավորված վարկեր:
Արտոնյալ գյուղատնտեսական վարկերի առավելագույն չափսը կազմում է 3 մլն դրամ, 14 տոկոս տարեկան տոկոսադրույքով (4-6 տոկոսը կազմում են պետական սուբսիդիաները) 6 ամիս արտոնյալ ժամկետով, մարման ժամկետը` մինչև 2 տարի առանց վաղաժամ մարելու համար տուգանքների:

Льготными сельхозкредитами, субсидированными со стороны государства в рамках программы оказания содействия сельскому хозяйству, уже воспользовалось 35 600 фермеров. Об этом 24 августа на пресс-конференции в Ереване сообщил министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян.
В связи с этим глава госведомтсва добавил, что уже с сентября текущего года фермерам будет предоставлено льготных кредитов на общую сумму в 7,5 млрд драмов. Более того, как отметил министр, программа предоставления льготных кредитов будет носить последовательный характер, не исключив, что условия по кредитам могут быть пересмотрены с целью повышения их доступности для сельчан.
Надо отметить, что в 2011 году по двум этапам 25 200 фермерам было предоставлено льготных кредитов на сумму в 17,4 млрд драмов, а в 2012 году по первому этапу 9 100 бенефициариев получили субсидированные кредиты на общую сумму в 7,4 млрд драмов.