24 Օգոստոս 2012 - 11:52 AMT
Հայաստանում առաջիկա 10 օրերին կարող է բացվել Ռոսագրոլիզինգի ներկայացուցչություն: Այդ մասին Երևանում օգոստոսի 24-ին մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը: «Մենք արդեն մի տարի բանակցություններ ենք վարում Ռոսագրոլիզինգի հետ, որը մեծ հնարավորություններ ունի Հայաստանում ներդրումներ իրականացնելու համար»,- ասել է նա:
Նախարարի խոսքով, Ռոսագրոլիզինգի ներկայացուցչությունը կզբաղվի արտոնյալ պայմաններով ֆերմերներին գյուղտեխնիկա տրամադրելով, ինչպես նաև խորհրդատվություն կանցկացնի հայ գյուղացիների հետ կոոպերատիվներ ստեղծելու հարցում:
Ավելին, ինչպես հաղորդել է Սերգո Կարապետյանը, Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանձնարարել է պարզել ֆերմերների մոտ անհրաժեշտ տեխնիկայի պահանջարկը:
Ինչ վերաբերվում է կոոպերատիվներ ստեղծելուն, ապա Հայաստանի գյուղնախարարությունը մինչև տարեվերջ կստեղծի շուրջ 20 կոոպերատիվներ գյուղատնտեսության տարբեր հատվածներում: Այսօրվա դրությամբ, երկրում գործում են 39 կենդանաբուծական կոոպերատիվներ:

Представительство Росагролизинга может открыться в Армении в ближайшие десять сообщил 24 августа на пресс-конференции в Ереване министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян. «Мы уже год ведем переговоры с Росагролизингом, у которого есть большие возможности для осуществления инвестиций в Армении», – сказал он.
По словам главы госведомства, представительство Росагролизинга будет заниматься предоставлением сельхозтехники фермерам в лизинг на льготных условиях, а также консультировать армянских сельчан по вопросам создания кооперативов.
Более того, как сообщил Серго Карапетян, президент Армении Серж Саргсян дал поручение выявить спрос у фермеров в необходимой технике и разработать соответствующую программу по ее снабжению.
Что же касается создания кооперативов, то Минсельхоз Армении планирует до конца года создать порядка 20 в разных отраслях сферы сельского хозяйства. На сегодняшний день, по словам министра, в стране действует 39 животноводческих кооперативов.