Այնուամենայնիվ, Reuters գործակալությունը ինչ-որ առումով կասկածի է ենթարկել նրա «ազնվությունը», հոդված հրապարակելով այն մասին, որ Իրանը փորձում է ընդլայնել իր բանկերի ներկայությունը Հայաստանում` ի պատասխան միջազգային պատժամիջոցների խստասման: Մասնավորապես, կասկածի տակ է դրվել երկու բանկերի` «Մելաթ բանկի» և ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK-ի, աշխատանքները: Ինչին բանկը չի հապաղել պատասխանել. «Կենտրոնական բանկը խստագույնս հետևում է Հայաստանի ֆինանսական կայունությանը վտանգող ցանկացած երևույթներին»: Ըստ բանկի տարածած հայտարարության, Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող բոլոր բանկերը, գտնվելով Կենտրոնական բանկի վերահսկողության ներքո, գործում են Հայաստանի Հանրապետության օրենքների, Կենտրոնական բանկի նորմատիվ և բանկերի ներքին իրավականակտերի շրջանականերում:
Ավելին, տեխնիկական տեսանկյունից ֆինանսական գործարքներ կատարել Իրանի այն քաղաքացիների հետ, ովքեր ներառված են ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի պատժամիջոցների ցուցակում, անհնար է: Այդ անուններն ու ցուցակները պարտադիր են Հայաստանի համար, դրանք ավտոմատացված են բոլոր բանկերի համապատասխան ծրագրերում:
Պարզ է, որ ԱՄՆ և եվրոպական երկրների իշխանությունները կոչ են անում իրենց բանկերին զերծ մնալ իրանական բանկերի հետ աշխատանքից: Հայաստանը լավ գործընկերային հարաբերություններ ունի Իրանի ֆինանսական մարմինների հետ. փոխանակվում ենք անհրաժեշտ տեղեկատվությամբ, հարցումներ ուղարկում, պատասխաններ ստանում: Ըստ Իրանի նախագահի, Հայաստանի և Իրանի տարեկան առևտրային շրջանառությունը կազմում է 1 մլրդ դոլար: Ուստի այսօրվա դրությամբ, «Մելաթ բանկը» աշխատում է միայն գլխավոր բանկի հետ, որը տեղակայված է Թեհրանում: Հնարավոր է, որ Reuters-ի համար կասկածի տեղի է տվել այն, որ Հայաստանը և Ուկրաինան այսօրվա դրությամբ երաշխավոր են Իրանի համար ֆինանսական հետախուզության մարմինների «Էգմոնտ» խմբի մեջ մտնելու ճանապարհին:
Հայաստանի Կենտրոնական բանկը հիմքեր չի տեսնում երկրում իրանական «Մելաթ բանկի» մասնաճյուղի գործունեությունը դադարեցնելու համար, բաժնետերերը հազիվ թե նման որոշում ընդունեն: Անդրադառնալով ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ ԲԱՆԿ-ի գործունեությանը, որի մասին նույնպես նշվել է Ռոյթերսի հոդվածում, Ազատյանն ասել է, որ արդեն 4-5 տարի Հայաստանի առևտրային բանկերը գրեթե հրաժարվել են արտասահմանյան բանկերի հետ միջբանկային գործարքներից: «ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ ԲԱՆԿ-ը թղթակցային հաշիվ չունի «Մելաթ բանկում» կամ որևէ այլ իրանական բանկում:

25 Август 2012 - 08:59 AMT
Тем не менее, агентство Reuters в какой-то мере поставило под сомнение ее «порядочность», опубликовав статью о том, что Иран пытается расширить присутствие своих банков в Армении в ответ на ужесточение международных санкций. В частности, была поставлена под сомнения работа двух банков – иранского филиала ЗАО «Мелат банк» и ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK-а. На что регулятор не замедлил ответить:
«Центробанк Армении очень внимательно следит за всеми возможными явлениями, угрожающими финансовой стабильности страны». Согласно заявлению ЦБ РА, все действующие на территории Армении банки находятся под надзором Центробанка и действуют в рамках принятых нормативных актов, более того, их деятельность также подотчетна требованиям международных структур, в частности, СБ ООН.
Более того, с технической точки зрения реализация каких-либо финансовых сделок с гражданами Ирана, включенными в санкционный список Совета Безопасности ООН, невозможна. Эти имена и списки обязательны для Армении, они автоматизированы в соответствующих программах всех банков.
Понятно, что власти США и европейских стран призывают свои банки воздержаться от работы с иранскими банками. В силу чего армянские банки были вынуждены прекратить осуществление сделок с ЗАО «Мелат банк», чтобы не подвести своих зарубежных партнеров. С финансовыми структурами же Ирана Армения находится в хороших партнерских отношениях: обмениваемся необходимой информацией, посылает запросы, получаем ответы. Торговля Ирана с Арменией требует трансграничных банковских операций. По словам президента Ирана Махмуда Ахмадинежада, годовой торговый оборот Ирана с Арменией составляет около $1 миллиарда. Поэтому на сегодняшний день ЗАО «Мелат банк» работает только с головным банком, расположенным в Тегеране, и обслуживает торговые сделки между Арменией и Ираном. Возможно, сомнение Reuters вызвал тот факт, что Армения и Украина на сегодняшний день являются гарантами в видении группы подразделений финансовой разведки Эгмонт в отношении Ирана в качестве своего члена?
Однако надо отметить, что Центробанк Армении не видит никаких оснований для прекращения работы иранского филиала «Мелат банка» в стране, более того, сами акционеры вряд ли примут такое решение. Что же касается деятельности ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK, о котором также было упомянуто в статье Reuters, то руководитель ЦФМ ЦБ РА рассказал, что вот уже на протяжении 4-5 лет комбанки Армении практически отказались от межбанковских сделок с зарубежными банками. ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK не имеет и, скорее всего, не имел какого-либо документарного счета в «Мелат банк» или в ином иранском банке и не осуществляет какие-либо программы с ними.