2012 առաջին կիսամյակին Երևանի փայլաթիթեղագլանման ԱՐՄԵՆԱԼ գործարանը, որը ՌՈՒՍԱԼ միացյալ ընկերության կազմում է, թողարկեց 12630,1 տոննա արտադրանք, ինչը 3.7% պակաս է, քան նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում:
Արտադրության որոշ կրճատումը կապված է անցած ձմեռ սևծովյան այն նավահանգիստներում հաստատված եղանակային արտակարգ պայմանների հետ, որոնց միջոցով ԱՐՄԵՆԱԼ-ին հումք է առաքվում ՌՈՒՍԱԼ-ի գործարաններից: Ինչպես հայտնի է, աննախադեպ սառնամանիքների պատճառով երկարաժամկետ ընդհատվել էր ծովագնացությունը Նովոռոսիյսկ-Փոթի և Նովոռոսիյսկ-Բաթումի ուղղություններով:
ԱՐՄԵՆԱԼ-ն անկասելի կատարում է պետության առջև ստանձնած պարտավորությունները և հաջողությամբ իրականացնում է ներքին սոցիալական ծրագրերը: ՀՀ պետեկամուտների Հարկային ծառայության տվյալներով, 2012 թ. հունվար-հունիս ամիսներին Հայաստանի պետբյուջե վճարվել է 672,85 մլն դրամ, որը 11,1% ավելի է անցյալ տարվա նույն ցուցանիշից: Պարտադիր սոցիալական ապահովագրությանը կատարված վճարումներն աճել են 12,0% և հասել 137,85 մլն դրամի, հաղորդում է ընկերության մամլո ծառայությունը:
2012 թ. առաջին կիսամյակում գործարանի միջին աշխատավարձը ավելացել է 5% և կազմել 262 105 դրամ: Աշխատավարձի ինդեքսավորման նպատակով ԱՐՄԵՆԱԼ-ի անձնակազմին հունվար-հունիս ամիսներին վճարվել է 20 հազար դոլարից ավելի (2011 թ. առաջին կիսամյակում աշխատավարձը չի ինդեքսավորվել): Ընթացիկ ժամանակահատվածում դոտացիոն անվճար սննդի կազմակերպման համար հատկացվել է 147 հազար դոլար, որը 2,55 անգամ ավելի է անցյալ տարվա նույն ցուցանիշից:
ԱՐՄԵՆԱԼ-ը ստեղծվել է Երևանում 2000թ. մայիսին Քանաքեռի ալյումինի գործարանի հիմքի վրա, այն Հայաստանի խոշորագույն արտադրական ձեռնարկություններից է, Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում փայլաթիթեղի միակ արտադրողը:
ՍԱՅԱՆԱԼ,«Ուրալսկայա ֆոլգա», «Սայանսկայա ֆոլգա» ձեռնարկությունների հետ կազմում է ընկերության փաթեթավորման դիվիզիոնը:

27 Август 2012 - 06:13 AMT
В первом полугодии 2012 года ереванский фольгопрокатный завод АРМЕНАЛ произвел на 3.7% меньше продукции
В первом полугодии 2012 года ереванский фольгопрокатный завод АРМЕНАЛ, который входит в ОК РУСАЛ, произвел 12 630,1 тонн продукции, что на 3.7% меньше, чем за аналогичный период прошлого года.
Некоторое сокращение производства связано с форс-мажорными метеорологическими условиями минувшей зимы в черноморских портах, через которые на АРМЕНАЛ поставляется сырье с заводов РУСАЛа. Как известно, из-за беспрецедентных холодов надолго прерывалось морское сообщение на линиях Новороссийск-Поти и Новороссийск-Батуми.
АРМЕНАЛ неукоснительно выполняет свои обязательства перед государством и успешно реализует внутренние социальные программы. По данным Налоговой службы Комитета по государственным доходам РА, за январь-июнь 2012 года в бюджет Армении выплачено 672,85 млн драмов, что на 11,1% выше аналогичного прошлогоднего показателя. Отчисления в Республиканский фонд социального страхования выросли на 12,0% и достигли 137,85 млн драмов, сообщает пресс-служба завода.
В первом полугодии 2012 года средняя заработная плата по заводу увеличилась на 5% и составила 262 105 драмов. В порядке индексации заработной платы персоналу АРМЕНАЛа в течение января-июня с.г. выплачено более 20 тысяч долларов (в первом полугодии 2011 г. зарплата не индексировалась). На организацию дотационного бесплатного питания за отчетный период выделено 147 тыс. долларов, что в 2,55 раза больше аналогичного прошлогоднего показателя.