«Երիտասարդ Եվրասիա» առաջին եվրասիական երիտասարդական համաժողովին մասնակցած լրագրողները և հասարակական գործիչները պայմանավորվել են ստեղծել Եվրասիական տեղեկատվական լիգա: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հաղորդել է Եվրասիական համագործակցության զարգացման հիմնադրմի փոխնախագահ Անդրեյ Սմիրնովը: Նրա խոսքով, ստեղծվող կազմակերպության նպատակն է հետխորհրդային տարածքի ԶԼՄ-ների և ՀԿ-ների միջև հորիզոնական կապերի ստեղծումը և իրենց երկրների հասարակություններին Եվրասիական ինտեգրացման օգուտը ներկայացնելը:
«Եվրասիական ինտեգրացման գործընթացի տեղեկատվական ուղեկցությունը բավարար չէ: Եվրասիական տեղեկատվական լիգայի ձևավորումից հետո մենք կբացատրենք, թե ինչու է դա շահավետ և լավ»,- ասել է Սմիրնովը:
Նա նշել է, որ կազմակերպությունը բաց է և համագործակցության կհրավիրի ԶԼՄ-ների և առանձին լրագրողների, ինչպես նաև սահմանափակված չի լինի նախկին ԽՍՀՄ երկրների աշխարհագրական սահմաններով:
Ապրիլի 22-27-ը Ծաղկաձոր քաղաքում տեղի է ունեցել «Երիտասարդ Եվրասիա» առաջին եվրասիական երիտասարդական համաժողովը, որին մասնակցել են պատվիրակություններ ԱՊՀ և Մերձբալթիայի 14 երկրներից, ինչպես նաև չճանաչված հանրապետություններից` Մերձդնեստրից և Գագաուզիայից: Համաժողովը տեղի է ունեցել ՌԻԱ Նովոստիի, Եվրասիական համագործակցության զարգացման հիմնադրամի աջակցությամբ Գագիկ Ծառուկյանի հովանու ներքո:

27 Август 2012 - 09:04 AMT
Журналисты и общественные деятели, участвовавшие в первом евразийском молодежном форуме “Молодая Евразия”, договорились создать Евразийскую информационную лигу. Об этом на пресс-конференции в Ереване сообщил вице-президент Фонда развития евразийского сотрудничества Андрей Смирнов. По его словам, целью создаваемой организации является создание горизонтальных связей между СМИ и общественными организациями постсоветского пространства, и представление обществом своих стран выгоды евразийской интеграции.
“Информационного сопровождения процессу (Евразийской интеграции) не хватает. После образования Евразийской информационной лиги мы будем объяснять, почему это выгодно, почему это хорошо”, – отметил Смирнов.
Вице-президент фонда подчеркнул, что организация открыта и будет приглашать к сотрудничеству СМИ и отдельных журналистов, а также не будет ограничена географическими границами лишь бывшего СССР.
С 22-го по 27-ое августа в курортном городе Цахкадзор (Армения) прошел первый евразийский молодежный форум “Молодая Евразия”. В нем приняли участие делегации из 14 стран СНГ и Прибалтики, а также непризнанных республик – Приднестровья и Гагаузии. Форум проходит при поддержке РИА Новости, Фонда развития Евразийского сотрудничества и под эгидой Гагика Царукяна.