Իտալիայի ԱԳՆ պետքարտուղար, ԱԳ փոխնախարար Մարթա Դասսուն Հայաստան է ժամանել երկու ուղերձով:
Երևանում «Հայ-իտալական առևտրայի ընկերակցություն. Իրավական անձանց միության» բացման ժամանակ նա երկուշաբթի օրը ելույթ է ունեցել համապատասխան հայտարարությամբ:
Ըստ նրա, նախ` Իտալիան կողմ է հանդես գալիս դրական հայացքներով և հույսով, որ եվրագոտին կհաղթահարի ճգնաժամը: Նա հավելել է, որ Իտալիան, որը եվրագոտու` տնտեսությամբ երրորդ մեծ պետությունն է, կկարողանա հաղթահարել իր առջև ծառացած մարտահրավերները` երկրի վարչապետ Մարիո Մոնտիի ղեկավարությամբ:
«Ես տեսել եմ Հայաստանի առևտրային ցուցանիշը և կարող եմ վստահեցնել, որ Իտալիան դեռևս բավականին հզոր տնտեսություն ունի»,-հայտարարել է նա: Նա հավելել է, որ Իտալիան շարունակում է ամուր հարաբերություններ պահպանել Արևելյան համագործակցության երկրների, այդ թվում` Հայաստանի հետ:
«Մենք կողմ ենք հանդես գալիս, որպեսզի Հայաստանը միանա ԵՄ հետ Ազատ առևտրային գոտու վերաբերյալ պայմանագրին»,-ասել է նա` մատնանշելով այս հարցի առնչությամբ Հայաստանի և Բրյուսելի բանակցություններում արձանագրված առաջընթացը:
Նա հայտարարել է նաև, որ դրական կարծիք ունի իր առջև ծառացած խնդիրները լուծելու վերաբերյալ Հայաստանի տնտեսական ծրագրի առնչությամբ:
«Իմ այցի շրջանակներում հանդիպել եմ ԱԳ նախարարի, վարչապետի, էկոնոմիկայի առաջին փոխնախարարի հետ և հանդիպումների արդյունքում կարող եմ հավաստիացնել, որ Հայաաստանը շատ կենսունակ երկիր է»,-ընդգծել է նա:
«Հայ-իտալական ընկերակցություն. Իրավաբանական անձանց միությունը» ստեղծվել է Իտալիայի դեսպանատան, հայկական իշխանությունների, գործարար միջավայրի աջակցությամբ Իտալիայի և Հայաստանի միջև առևտրատնտեսական երկկողմանի համագործակցության զարգացման նպատակով:
Նախատեսվում է, որ նոր միավորումը հետագայում կմտնի «Assocamerestero» արտասահմանում իտալական առևտրային պալատների միջազգային ցանցի մեջ:

27 Август 2012 - 15:58 AMT
Госсекретарь Министерства иностранных дел Италии, заместитель главы МИД Марта Дассу прибыла в Армению с двумя посланиями. В ходе открытия в Ереване "Армяно-итальянского торгового объединения – Союза юридических лиц" в понедельник она выступила с соответствующим заявлением.
По ее словам, во-первых, Италия выступает с позитивными взглядами и надеждой на то, что еврозона преодолеет кризис. При этом, Дассу подчеркнула, что Италия, которая является третьей по величине (после Германии и Франции) экономикой еврозоны, сможет преодолеть стоящие перед ней вызовы под руководством премьер-министра страны Марио Монти.
«Я видела показатель по торговле Армении и могу заметить, что Италия все еще имеет достаточную экспортную мощь», – заявила она.
В связи с этим, госсекретарь также добавила, что Италия продолжает сохранять крепкие отношения со всеми странами Восточного партнерства, в том числе с Арменией.
«Мы – сторонники того, чтобы Армения присоединилась к Договору о свободной торговле с ЕС», – сказала она, указав на прогресс Армении в переговорах с Брюсселем по этому вопросу.
Говоря о втором своем послании, госсекретарь Италии подчеркнула, что сложила положительное мнение об экономической программе Армении по преодолению стоящих перед страной вызовов.
«В рамках своего визита я встретилась с главой МИД, премьером, первым замминистра экономики, и по итогам этих встреч могу заверить, что Армения – очень жизнеспособная страна», – отметила Дассу.
"Армяно-итальянское торговое объединение – Союз юридических лиц" был создан при поддержке посольства Италии, армянских властей и бизнес-среды в целях содействия двустороннему торгово-экономическому сотрудничеству между Италией и Арменией.
Планируется, что новое объединение в дальнейшем вступит в международную сеть итальянских торговых палат за рубежом "Assocamerestero".