Գնաճի ցածր մակարդակը, որ արձանագրվել է Հայաստանում 2012թ. առաջին յոթ ամիսների արդյունքում 2,3 տոկոս մակարդակի վրա, կարող է հայտնվել պարենամթերքի համաշխարհային շուկայում համաշխարհային միտումների ազդեցության տակ: Օգոստոսի 28-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում նման կարծիք է հայտնել ՀՀԿ անդամ, ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը: «Գնաճի այս ցածր մակարդակը շատ կարևոր է, քանի որ համաշխարհային շուկայում ակնկալվում է մի շարք մշակաբույսերի գների աճ ցածր բերքատվության պատճառով»,-ասել է նա: Նա հավելել է, որ քանի որ Հայաստանը չի ապահովում իր պահանջարկը այդ մշակաբույսերով, ապա այդ բացասական միտումը կարող է անդրադառնալ երկրի վրա: «Այժմ դժվարանում եմ ասել, թե երբ մենք դա կզգանք մեր վրա»,-ասել է նա:
Այնուամենայնիվ, Գագիկ Մինասյանը վստահ է, որ ցածր գնաճային դաշտը, որն այժմ կա Հայաստանում, թույլ կտա տարվա կտրվածքով մնալ 4±1,5% նպատակային ցուցանիշի սահմաններում:

28 Август 2012 - 11:21 AMT
Низкое инфляционное поле, которое зафиксировано в Армении по итогам первых семи месяцев 2012 года на уровне 2,3% может попасть пот влияние мировых тенденций на мировых продовольственных рынках. Такое опасение 28 августа на пресс-конференции в Ереване высказал председатель постоянной парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, член Республиканской партии Армении Гагик Минасян. «Этот низкий уровень инфляции очень важен, поскольку на мировых рынках в результате низкого урожая ряда зерновых культур ожидается тенденция повышения цен», – пояснил он. При этом он добавил, что поскольку Армения не полностью самообеспечена по ряду этих растениеводческих культур, то эта отрицательная тенденция отразиться и на нашей стране. «Сейчас я затрудняюсь сказать, когда мы почувствуем это на себе», – сказал он.
Тем не менее, Гагик Минасян уверен, что низкое инфляционное поле, которое сейчас есть в Армении, позволит по итогам года остаться в пределах целевого показателя – на уровне 4±1,5%.