28 Օգոստոս 2012 - 12:22 AMT
Հայաստանը լավ հարաբերություններ ունի ԵՄ հետ եվրաինտեգրման գործընթացում և «Արևելյան գործընկերության» ծրագրի ակտիվ մասնակից է: Ինչպես օգոստոսի 28-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ անդամ Գագիկ Մինասյանը, Աժ աշնանային նստաշրջանի ընթացքում Հայաստանը կվավերացնի ԱՊՀ ազատ առևտրի գոտուն միանալու մասին պայմանագիրը, հետևելով Ռուսաստանի ու Բելառուսի օրինակին, որի մասին համաձայնագիրը ստորագրվել է մասնակից երկրների կողմից 2011 թվականի վերջում:
Ավելին, ըստ նրա նախապատրաստական փուլում է ԵՄ հետ ազատ առևտրի մասին պայմանագի կնքումը, ինչը թույլ կտա հայ արտադրողներին առանց խոչընդոտների վաճառել սեփական արտադրանքը արտաքին շուկայում:
Ինչ վերաբերում է եվրասիական միությանը Հայաստանի միանալուն, ապա այստեղ Գագիկ Մինասյանը մի շարք խնդիրներ է տեսնում, առաջին հերթին ընդհանուր սահմանի բացակայությունը այդ միավորման անդամների հետ, որոնք նաև միասնական Մաքսային միության անդամ են: Նաև պարզ չէ, թե ինչ մեխանիզմներից կկարողանա օգտվել Հայաստանը այդ ընկերակցությանն անդամագրվելու դեպքում:
Բացի այդ, ըստ պատգամավորի, այսօր Հայաստանն ու ԼՂՀ-ն չունեն մաքսային սահման և հանդես են գալիս որպես միասնական երկիր մեկ մաքսային տարածքով և ընդհանուր տնտեսությամբ: «Եվ եթե մի կողմ թողնենք մնացած մյուս բոլոր հարցերը, ապա բոլոր այն երկրները, որոնք ցանկանում են եվրասիական ընկերակցության անդամ դառնալ 2015 թվականից հետո, այսօր արդեն փորձում են ստեղծել միասնական մաքսային տարածք»,-ասել է նա:

28 Август 2012 - 11:50 AMT
Парламент Армении осенью ратифицирует договор о присоединении к зоне свободной торговле со странами СНГ
Армения имеет хорошие отношения с ЕС в процессе евроинтеграции и является активным участником программы «Восточного партнерства», а также имеет хорошие отношения со странами СНГ. Как сообщил 28 августа на пресс-конференции в Ереване председатель постоянной парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, член Республиканской партии Армении Гагик Минасян, в ходе осенней парламентской Армения ратифицирует договор о присоединении к зоне свободной торговле со странами СНГ вслед за Россией и Беларусью, соглашение о котором было подписан странами-участницами в конце 2011 года.
Более того, по его словам, на подготовительной стадии находит документ о присоединении Армении к договору о свободной торговле с ЕС, что позволит армянским производителям без каких-либо препятствий продавать свою продукцию на внешнем рынке.
Что же касается присоединения Армении к евразийскому сообществу, то здесь Гагик Минасян видит ряд проблем, среди которых – отсутствие единой границы с участниками этого объединения в контексте единого Таможенного союза, а также вопрос того, какими механизмами Армения сможет пользоваться при вступлении в это сообщество. Помимо этого, как пояснил депутат, сегодня Армения и НКР не имеют таможенной границы и выступают как единая страна на одной таможенной территории с общей экономикой. «И если оставить в стороне все остальные вопросы, то те страны, которые желают стать членами евразийского сообщества после 2015 года, сегодня уже пытаются создать единую таможенную территорию», – пояснил он.