28 Օգոստոս 2012 - 12:52 AMT
Հայաստանի համար գազի սակագինը պետք է համահունչ լինի տարածաշրջանային սակագներին: Այս մասին օգոստոսի 28-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՀՀԿ անդամ, ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերով մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը: «Մի կողմից գազի գինը պետք է այնպիսին լինի, որպեսզի բավարարի տնտեսական շահույթին, և միաժամանակ համահունչ լինի տարածաշրջանային սակագներին»,-ասել է նա` մեկնաբանելով գազի սակագնի հնարավոր ավելացման ազդեցությունը Հայաստանի տնտեսության վրա:
Այս առնչությամբ նա հիշեցրել է հայտարարությունը, որն արվել է երկու երկրների նախագահների` Սերժ Սարգսյանի և Վլադիմիր Պուտինի, հանդիպման արդյունքում:
Հայաստանն ու Ռուսաստանը պայմանավորվել են հանրապետություն ներմուծվող գազի սակագնի վերաբերյալ: «Այն պետք է ելնի գազի շուկայական գնի իրականությունից` բազմապատկված կամ բաժանված, Հայաստանին բնական գազով ապահովելու անհրաժեշտությանը և Հայաստանի տնտեսության արդյունավետության պահպանման պարագայում պետք է համապատասխանի տարածաշրջանային գներին»,-հայտարարել է Սերժ Սագսյանը` ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման արդյունքում:
Ըստ ԶԼՄ-ներում շրջանառվող լուրերի, 2013թ ռուսական գազի 1000 քմ գինը 180 դոլարից կարող է հասնել 320-ի: ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունը ներկայումս բանակցություններ է վարում «Գազպրոմի» հետ` գազի սակագների առնչությամբ:
2011-ից սկսած Հայաստանում գազի գները չեն փոխվել: Ներկայումս բնակչությունը 1քմ համար վճարում է 132 դրամ, իսկ կազմակերպությունները, որոնք ամսական օգտագործում են ավելի քան 10 հազար քմ, յուրքանչյուր 1000քմ համար վճարում են 243,13 դոլար:

Цена на газ для Армении должна быть созвучна с региональным тарифами. Об этом 28 августа на пресс-конференции в Ереване сказал председатель постоянной парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, член Республиканской партии Армении Гагик Минасян. «С одной стороны цена на газ должна быть такой, чтобы удовлетворять экономической выгоде, и быть созвучна с региональными тарифами», – сказал он, комментируя влияние возможного повышения цен на газ на экономику Армении.
В связи с этим он напомнил заявление, которое было сделано по итогам встречи двух президентов РА Сержа Саргсяна и РФ Владимиром Путиным.
Россия и Армения достигли взаимопонимания по вопросу цены на поставляемый в республику российский газ. "Она должна исходить из реальности рыночной цены на газ, помноженной или разделенной, как хотите, на необходимость обеспечения Армении природным газом по сопоставимым с региональными ценами тарифам при сохранении эффективности ее (Армении) экономики", – заявил Серж Саргсян журналистам по итогам переговоров с президентом РФ Владимиром Путиным.
Согласно муссируемым в местных СМИ слухам, стоимость поставляемого в Армению российского газа в 2013 году может быть повышена с нынешних 180 до 320 долларов за 1 тысячу кубометров. Министерство энергетики и природных ресурсов Армении в настоящее время ведет переговоры с ОАО «Газпром» вокруг тарифов на газ.
С 2011 года цены на газ для Армении не менялись. В настоящее время население платит за газ 132 драма за 1 куб, а предприятия, использующие более 10 тысяч кубометров в месяц – 243,13 доллара за каждую тысячу кубометров.