Հայաստանի տնտեսությունն այսօրվա դրությամբ մակրոտնտեսական տեսանկյունից շատ ավելի կայուն է ու պատրաստ արտաքին շոկերի հաղթահարմանն: Այդ մասին օգոստոսի 28-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում ասել է ԱԺ ֆինանսավարկային ու բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ անդամ Գագիկ Մինասյանը՝ մեկնաբանելով միջազգային վարկանիշային Fitch գործակալության զեկույցը:
Միջազգային վարկանիշային Fitch գործակալությունը օրերս հաստատեց Հայաստանի էմիտենտի դեֆոլտի երկարաժամկետ վարկանիշերը արտերկրի և ազգային արժույթում մինչև BB մակարդակը: Երկարաժամկետ կանխատեսումը կայուն է: Միաժամանակ գործակալությունը հաստատել է արտերկրի արժույթով էմիտենտի դեֆոլտի վարկանիշը B մակարդակի վրա և երկրի շեմի վարկանիշը BB մակարդակի վրա:
Վարկանիշերի հաստատումը արտահայտում է Հայաստանի բյուջետային և արտաքին դիսբալանսների աստիճանական նվազումը: Կառավարությունը կրճատել է բյուջեի պակասուրդը մինչև ՀՆԱ 2,8 տոկոս 2011թ.՝ 2010թ. ՀՆԱ 5 տոկոսի համեմատ՝ բարելավելով հարկահավաքությունը, չնախատեսված ծասերն ու ծասերի զսպումը: Բյուջետային դեֆիցիտի մակարդակը մոտենում է ՀՆԱ 2 տոկոսի նպատակային ցուցանիշին, թեև ոչ բոլոր միջոցներն են դեռ լավ մշակված: Արդյունքում պետպարտքը կարող է կայունանալ ՀՆԱ 45 տոկոսի մակարդակում: Սակայն, այս ցուցանիշը զգայուն է փոխարժեքի տատանումների հանդեպ, հաշվի առնելով, որ պետպարտքի 84 տոկոսը արտարժույթով է ներկայացված, հիմնականում, որպես պարտավորություններ միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների առջև: Այդպիսով, արտաքին և ֆինանսական կայունությունը սերտորեն շաղկապված են:
Ըստ Գագիկ Մինասյանի, Հայաստանին հաջողվել է հասնել այս արդյունքներին դիվերսիֆիկացիայի շնորհիվ, մասնավորապես, ավելացնելով արդյունաբերության տեսակարար կշիռը ՀՆԱ կառուցվածքում, այն դեպքում, երբ 2008թ. ՀՆԱ կառուցվածքի առյուծի բաժինը շինարարությունն էր կազմում, իսկ այդ ոլորտը արտահանմանն ուղղված չէ և զգայուն է արտաքին ազդեցությունների հանդեպ: «Իրավիճակն այժմ շատ ավելի բարվոք է, սակայն կա մեկ հանգամանք՝ դա պետպարտքի ավելի մեծ մակարդակն է, քան 2008 թվականին»,-ասել է նա:
Fitch-ը գտնում է, որ այժմ արտաքին շոկերին հակազդելու Հայաստանի ունակությունը նվազել է, 2008-ի համեմատ, արտաքին և պետպարտքի ավելացման պատճառով: Ճնշունմը պաշարների կամ էլ դրամի վրա, արտաքին շոկի դեպքում, կարող էր հանգեցնել բացասական վարկանիշային ազդեցության: Եթե կապիտալի ներհոսքը բավարար չլինի, կաճի արժեզրկման ռիսկը:
Հետագա առաջընթացը բյուջետային դեֆիցիտի նվազման դեպքում, ցանկալի է հարկերի հավաքագրման բարելավման, ոչ թե ծախսերի զսպման շնորհիվ, կնպաստեր վարկունակության ամրապնդմանը: Այն դեպքու, երբ պետպարտքի սպասարկման գործակիցները նախկինի պես ցածր են, ֆոնդավորման արժեքը ավելանում է միջնաժամկետ հեռանկարում՝ կարևորելով կյաունացումն ու պետպարտքի կրճատումը:

Экономика Армении на сегодняшний день с макроэкономической точки зрения намного более стабильна и подготовлена к преодолению внешних шоков. Об этом 28 августа на пресс-конференции в Ереване сказал председатель постоянной парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, член Республиканской партии Армении Гагик Минасян, комментируя доклад международного рейтингового агентства Fitch.
Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings на днях подтвердило долгосрочные рейтинги дефолта эмитента (РДЭ) Армении в иностранной и национальной валюте на уровне "BB-". Прогноз по долгосрочным РДЭ – "стабильный". Одновременно агентство подтвердило краткосрочный РДЭ страны в иностранной валюте на уровне "B" и рейтинг странового потолка "BB".
Подтверждение рейтингов отражает постепенное уменьшение бюджетного и внешнего дисбалансов Армении. Правительство сократило дефицит бюджета до 2,8% ВВП в 2011 г. с 5% ВВП в 2010 г. за счет улучшения сбора налогов, незапланированных доходов и сдерживания расходов. Уровень бюджетного дефицита приближается к среднесрочному целевому показателю в 2% ВВП, хотя еще не все поддерживающие меры были детально сформулированы. В результате госдолг сможет стабилизироваться на уровне около 45% ВВП. Однако данный показатель является в значительной степени чувствительным к колебаниям обменного курса с учетом того, что 84% госдолга номинировано в иностранной валюте (в основном это обязательства перед международными финансовыми организациями). Таким образом, внешняя и фискальная устойчивость тесно связаны между собой.
По его словам, такого положения стране удалось добиться за счет диверсификации, в частности, наращивания удельной доли в структуре ВВП промышленности, в то время как в 2008 году в ее структуре львиная доля принадлежала строительству, которое является неэкспортоориентированной сферой и подвержена к внешним воздействиям. «Ситуация сейчас намного лучше, но есть одно обстоятельство – это более высокий уровень госдолга, чем он был в 2008 году», – пояснил он.
Fitch считает, что способность Армении справляться с дальнейшими внешними шоками слабее, чем в 2008 г., из-за увеличения государственного и внешнего долга. Давление на резервы или на драм – в результате внешнего шока – могло бы привести к негативному рейтинговому действию. В случае недостаточного притока капитала увеличатся риски девальвации.
Дальнейший прогресс с уменьшением бюджетного дефицита, предпочтительно за счет улучшения сбора налогов, а не сдерживания расходов, способствовал бы укреплению кредитоспособности. В то время как коэффициенты обслуживания госдолга по-прежнему являются низкими, стоимость фондирования увеличится в среднесрочной перспективе, повышая важность стабилизации или сокращения госдолга.