29 Օգոստոս 2012 - 10:28 AMT
Նավթի համաշխարհային գները նվազում են չորեքշաբթի օրվա վաճառքի ընթացքում ԱՄՆ պահեստներում հումքի պաշարների ավելացման վերաբերյալ Նավթի ամերիկյան ինստիտուտի (API) տվյալների ֆոնին, վկայում են վաճառքի տվյալները:
Մոսկվայի ժամանակով 08:48-ի դրությամբ WTI ապրանքանիշի (Light Sweet Crude Oil) թեթև ամերիկյան նավթի հոկտեմբերյան ֆյուչերսների արժեքը նվազել է 0.46 դոլարով կամ 0.48 տոկոսով` մինչև մեկ բարելի համար 95.87 դոլար: Brent ապրանքանիշի հյուսիսծովյան նավթային խառնուրդի հոկտեմբերյան ֆյուչերսների արժեքը նվազել է 0,18 դոլարով կամ 0,16 տոկոսով` մինչև 112,40 դոլար մեկ բարելի համար:
Ինչպես նախօրեին հաղորդել է API-ը, նավթի պաշարներն անցած շաբաթվա ըթնացքում աճել են 5,5 մլն բարելով, իսկ վառելիքի պաշարները կրճատվել են 2,4 մլն բարելով: ԱՄՆ էներգետիկայի նախարարության պաշտոնական տվյալները կհրապարակվեն չորեքշաբթի օրը:
Նավթի գների նվազումը կապված է նաև Մեքսիկական ծոցում «Իսահակ» փոթորկի պատճառով արդյունահանող և վերամշակող ընկերությունների համար սպառնալիքի կրճատման հետ, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:

29 Август 2012 - 06:53 AMT
Мировые цены на нефть снижаются в ходе торгов среды на фоне данных от Американского института нефти (API) об увеличении запасов сырья на складах США, свидетельствуют данные торгов.
По состоянию на 08.48 мск стоимость октябрьских фьючерсов на американскую легкую нефть марки WTI (Light Sweet Crude Oil) понизилась на 0,46 доллара, или на 0,48%, – до 95,87 доллара за баррель. Цена октябрьских фьючерсов на североморскую нефтяную смесь марки Brent опустилась на 0,18 доллара, или на 0,16%, – до 112,40 доллара за баррель.
Как сообщил накануне API, запасы нефти выросли за прошедшую неделю на 5,5 миллионов баррелей, в то время как запасы горючего сократились на 2,4 миллиона баррелей. Официальные данные от министерства энергетики США будут опубликованы позже в среду. Как полагают аналитики, они продемонстрируют уменьшение запасов нефти на 1,45 миллиона баррелей, в то время как запасы горючего увеличились на 1,4 миллиона баррелей.
Снижение цен на нефть связано также с сокращением угрозы для добывающих и перерабатывающих предприятий в Мексиканском заливе из-за урагана "Исаак", передает РИА Новости.