Օգոստոսի 31-ին Երևանում կայացել է «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ի գլխամասային գրասենյակի բացման պաշտոնական արարողությունը, որին մասնակցելու համար Հայաստան են ժամանել Ռուսաստանի խոշորագույն բանկերից մեկի` «Գազպրոմբանկի» ներկայացուցիչները: Միջոցառմանը մասնակցել է նաև Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը, ինչպես նաև գործընկեր բանկերի ղեկավարներ:
«Այսօրվա դրությամբ բանկը խոշոր խաղացող է Հայաստանի ֆինանսական շուկայում` 90 մլրդ դրամից ավել վարկային պորտֆելով և մոտ 116 մլրդ դրամ ակտիվներով` սպասարկելով ավելի քան 100 հազար հաճախորդների: Հիմնական ցուցանիշների աճի տեմպերով բանկը զբաղեցնում է առաջատար դիրքեր, իսկ որոշ ցուցանիշներով` հանդիսանում երկրի խոշորագույն բանկերից մեկը: Դա հնարավոր դարձավ, առաջին հերթին, մեր միակ բաժնետիրոջ` ռուսական «Գազպրոմբանկի» աջակցության շնորհիվ»,- ասել է բանկի գլխավոր տնօրեն Արմեն Խանդկարյանը:
Բանկի ղեկավարը հիշեցրել է, որ առաջին անգամ բանկի դռները հաճախորդների առջև բացվել են 14 տարի առաջ, և այդ տարիների ընթացքում բանկի ղեկավարությունը և նրա բաժնետերերը հավատարիմ են մնացել հավասարակշիռ և պահպանողական քաղաքականությանը` հիշել իրենց հաճախորդների շահերի մասին:
Խանդկարյանը նաև նշել է, որ բանկի ֆինանսական գործունեությունը հաջող կերպով համադրվում է նաև սոցիալական ակտիվության հետ` բանկը նախագծեր է իրականացնում քաղաքապետարանի հետ:
Նոր գլխամասային գրասենյակը գտնվում է Երևանի կենտրոնում` Հյուսիսային պողոտայում, նոր գրասենյակ տեղափոխվելը նվիրված է Հայաստանի ֆինանսական շուկայում բանկի 14-ամյա գործունեությանը:
«Նոր գրասենյակը կոչված է ապահովելու առավել հարմարավետ և տեխնոլոգիապես մատչելի շփում բանկի անհատ և կորպորատիվ հաճախորդների հետ: Հաճախորդների համար նախատեսված է երկու ընդարձակ սպասարկման սրահ` ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց համար, դրամարկղային գործառնությունների առանձին սրահ, անհատական բանկային պահատեղեր, բարձր տեխնիկական հագեցվածությամբ տարածքներ, որոնք ապահովում են ոչ միայն ծառայությունների մատուցման նոր որակ, այլև բանկում գտնվելու հարմարավետություն»,- հավելել է Խանդկարյանը:
Իր հերթին «Գազպրոմբանկի» կառավարման նախագահ, «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խմբի» խորհրդի նախագահ Նիկոլայ Կորենևը նշել է բանկի դինամիկ զարգացումը և նրա դերը Հայաստանի արդյունաբերության ռազմավարական ոլորտների ֆինանսավորման մեջ: Նա նաև հավելել է, որ նոր գրասենյակի բացումը վկայում է այն մասին, որ «Գազպրոմբանկն» ունի Հայաստանում բիզնեսի զարգացման լուրջ ծրագիր:
Այսօրվա դրությամբ «Գազպրոմբանկը» Հայաստանի տնտեսության մեջ ներդրել է 185 մլն դոլար, այդ թվում 100 մլն դոլար` «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խմբի» զարգացման համար, 85 մլն դոլար` ուղղակի ներդրումներ «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ում:

31 августа в Ереване состоялась официальная церемония открытия головного офиса ЗАО «Арэксимбанк – группа Газпромбанка», для участия в которой Армению посетили представители одного из крупнейших банков России – «Газпромбанка», в мероприятии принял участие и председатель Центрального банка Армении Артур Джавадян, а также руководители банков – партнеров.
«Сегодня «Арэксимбанк – группа Газпромбанка» – крупный игрок на финансовом рынке страны с кредитным портфелем в более 90 млрд драмов, активами – в более 116 млрд драмов, обслуживающий порядка 85 тыс клиентов», – сказал генеральный директор банка Армен Хандкарян, приветствую гостей. В связи с этим он добавил, что по темпам роста основных показателей банк занимает лидирующие позиции в банковской системе Армении. «Это стало возможно благодаря, в первую очередь, нашему акционеру – российскому «Газпромбанку» – одному из крупнейших институтов Восточной Европы», – подчеркнул он.
Глава банка напомнил, что первые двери банк открыл для клиентов 14 лет назад, и на протяжении всего этого периода руководство банка и его акционеры придерживались взвешенной и консервативной политики – помнить об интересах своих клиентов.
Амен Хандкарян также отметил, что финансовая деятельность банка успешно сочетается и с социальной активностью, «Арэксимбанк – группа Газпромбанка» реализует проекты с городской мэрией.
Новый головной офис расположен в центре Еревана на Северном проспекте, а переезд в новый офис приурочен к 14-летию деятельности ЗАО «Арэксимбанк – группа Газпромбанка» на финансовом рынке Армении. «Открытие нового здания банка призвано значительно активизировать работу с частными корпоративными клиентами. Высокая технологическая оснащенность помещений способна обеспечение не только новый качественный уровень сервиса, но и сделать пребывание в банке приятным и комфортным», – добавил банкир.
В свою очередь заместитель председателя правления «Газпромбанка», председатель Совета «Арэксимбанк – группа Газпромбанка» Николай Коренев отметил динамичное развитие банка и его роль в финансировании стратегических отраслей промышленности Армении. Он также добавил, что открытие нового здания является еще одним свидетельством того, что у «Газпромбанка» самые серьезные планы по развитию бизнеса в Армении.
На сегодняшний день «Газпробманк» инвестировал в экономику Армении 185 млн долларов, в том числи 100 млн долларов – на развитие ЗАО «Арэксимбанк – группа Газпромбанка», а 85 млн долларов – прямые инвестиции в ЗАО «АрмРосгазпром».